Kütahya ve Uşak illerindeki havalimanlarından kaynaklanan emisyonların çevresel etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of environmental impacts of emissions from airports in kutahya and Uşak provinces
  1. Tez No: 942585
  2. Yazar: YUSUF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM BEHÇET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de havacılık sektörü hızlı ve istikrarlı bir şekilde gelişen taşımacılık alanları arasında yer almaktadır. Havacılık sektörüne olan ilginin artması ile birlikte sektörde kullanılan ulaşım araçlarından kaynaklanan emisyonların hava kalitesi ve iklim değişikliği üzerindeki etkileri de değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada, 2020-2022 yılları arasında Kütahya ve Uşak havalimanlarını kullanan uçaklardan kaynaklanan emisyonların çevresel etkileri birbirleri ile karşılaştırarak incelenmiştir. Yapılan incelemede her iki hava limanını kullanan uçaklardan kaynaklanan emisyonlar (CO2, NOX, PM, H2O, HC, SOX, CO), IPCC (Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli) Tier 2'ye göre ayrı ayrı hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Hesaplamalarda, 2020-2022 yılları arasındaki uçak trafiği, yolcu hacmi, uçak kalkış ve iniş süreleri, uçakların kalkış ve iniş sayıları ve uçak tiplerinden kaynaklanan emisyonlar dikkate alındığında Kütahya hava limanını kullanan uçaklardan kaynaklanan zararlı emisyonların Uşak hava limanını kullanan uçaklardan kaynaklanan emisyonlara göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. Dolayısıyla Kütahya havalimanın kullanan uçakların hava kalitesi ve çevre üzerindeki zararlı etkisi belirlenmiş ve bu değerler tablo ve grafiklere aktarılarak birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Ticari amaçla yapılan uçuşların LTO değerleri ve buna bağlı süreçler izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As is the case all over the world, the aviation sector in Turkey is among the transportation areas that are developing rapidly and steadily. With the increasing interest in the aviation sector, the effects of emissions from transportation vehicles used in the sector on air quality and climate change are also changing. In this study, the environmental impacts of emissions from aircraft using Kütahya and Uşak airports between 2020-2022 were examined by comparing them with each other. In the examination, emissions from aircraft using both airports (CO2, NOX, PM, H2O, HC, SOX, CO) were calculated separately according to IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) Tier 2 and the results obtained were compared with each other. In the calculations, considering the aircraft traffic, passenger volume, aircraft take-off and landing times, aircraft take-off and landing numbers, and emissions from aircraft types between 2020-2022, it was observed that the harmful emissions from aircraft using Kütahya airport were higher than the emissions from aircraft using Uşak airport. Therefore, the harmful effects of aircraft using Kütahya airport on air quality and the environment were determined and these values were compared with each other by transferring them to tables and graphs. In addition, the LTO values of commercial flights and related processes were monitored.