Ganoderma applanatum'dan elde edilen ham ekstraktların ın vıtro anti-HSV-1 aktivitelerinin araştırılması
Investigation of in vitro anti-HSV-1 activities of crude extracts obtained from ganoderma applanatum
- Tez No: 942610
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, tıbbi açıdan önemli bir mantar türü olan Ganoderma applanatum'un bazidiyokarp kısımlarından elde edilen metanol, etanol ve sulu ekstraktların, herpes simpleks virus tip 1 (HSV-1)'e karşı olası antiviral etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, ekstraktların maksimum toksik olmayan konsantrasyonları (MNTK) Vero hücreleri üzerinde belirlenmiş; ardından bu MNTK değerlerinin seri iki kat dilüsyonları kullanılarak hem sitotoksik etkileri hem de HSV-1'in neden olduğu sitopatik etkileri (CPE) inhibe etme potansiyelleri incelenmiştir. Dört günlük inkübasyon süresinin ardından, kolorimetrik MTT yöntemi ile analizler gerçekleştirilmiş ve her bir ekstrakt için %50 sitotoksik doz (CC₅₀), %50 etkili konsantrasyon (EC₅₀) ve seçicilik indeksi (SI) değerleri, GraphPad Prism yazılımı kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, metanol ekstraktının HSV-1'e karşı pozitif kontrol olarak kullanılan Asiklovir (ACV)'e kıyasla daha düşük bir etkinliğe sahip olmasına rağmen, 54.02 µg/ml EC₅₀ ve 12.04 SI değeri ile en yüksek antiviral aktiviteyi sergilediğini göstermiştir. Buna karşılık, etanol ve su ekstraktlarında kayda değer bir antiviral etki gözlenmemiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, Ganoderma applanatum'dan elde edilen metanol ekstraktının, HSV-1 enfeksiyonlarına karşı alternatif bir antiviral ajan olarak değerlendirilebileceği ve bu alanda daha kapsamlı ileri çalışmaların yapılmasının uygun olacağı ifade edilebilir. Bu çalışma, söz konusu türün anti-HSV-1 etkisine dair literatürdeki ilk raporlardan biri olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focused on examining the potential antiviral effects of methanol, ethanol, and aqueous extracts obtained from the basidiocarps of Ganoderma applanatum, a mushroom species with recognized medicinal properties, against herpes simplex virus type 1 (HSV-1). Initially, the maximum non-toxic concentrations (MNTCs) of the extracts were established using Vero cells. Subsequently, serial two-fold dilutions of these concentrations were tested to explore both the cytotoxic impacts and the potential to suppress cytopathic effects (CPE) associated with HSV-1. After four days of incubation, evaluations were performed using the colorimetric MTT method. The 50% cytotoxic concentration (CC₅₀), 50% effective concentration (EC₅₀), and selectivity index (SI) values were determined through nonlinear regression analysis using GraphPad Prism software. The results demonstrated that the methanol extract exhibited the most substantial inhibitory activity against HSV-1, with an EC₅₀ of 54.02 µg/ml and an SI of 12.04, despite having lower potency compared to the reference antiviral, acyclovir (ACV). In contrast, ethanol and aqueous extracts showed no significant antiviral response. Considering the findings, it is suggested that the methanol extract of G. applanatum could be a promising candidate for antiviral drug development targeting HSV-1, warranting further detailed studies. This work is among the first to report on the anti-HSV-1 potential of Ganoderma applanatum.