Okul müdürlerinin yönetim tarzları ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between school principals' management styles and teachers' job satisfaction
- Tez No: 942647
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırma, okul müdürlerinin yönetim tarzları ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Eğitim örgütlerinde insan kaynağının kritik rolü düşünüldüğünde, yönetim tarzlarının öğretmenlerin mesleki deneyimleri ve iş doyumları üzerindeki etkisi büyük önem taşımaktadır. Çalışma, İzmir ili Buca ilçesindeki resmi okullarda görev yapan 936 öğretmen üzerinde yürütülmüş nicel bir araştırmadır. Veriler, Üstüner (2016) tarafından geliştirilen“Algılanan Müdür Yönetim Tarzları Ölçeği”ve Şahin (2013) tarafından hazırlanan“Öğretmen İş Doyumu Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış, toplanan veriler betimsel istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, okul müdürlerinin yönetim tarzlarının öğretmenlerin iş doyumu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. İşbirlikli yönetim tarzı algısının, genel iş doyumu ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki gösterdiği tüm alt boyutlar üzerinde pozitif yönde ve genellikle en güçlü yordayıcı olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşın, otoriter ve ilgisiz yönetim tarzları iş doyumu ile negatif ilişkili çıkmıştır. Demografik değişkenler açısından, kadın öğretmenler, 50 yaş ve üstü öğretmenler ve okul öncesi öğretmenleri daha yüksek iş doyumuna sahiptirler. Araştırmanın bulguları, eğitim örgütlerinde demokratik ve katılımcı bir yönetim anlayışının gerekliliğini vurgulamaktadır. Okul müdürlerinin yönetim becerilerini geliştirmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimine destek olması, eğitim sisteminin niteliğinin artırılmasında kritik rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between school principals' management styles and teachers' job satisfaction. Considering the critical role of human resources in educational organizations, the impact of management styles on teachers' professional experiences and job satisfaction is of great importance.The study is quantitative research carried out on 936 teachers working in public schools in the Buca district of Izmir province. Data were collected through the“Perceived Principal Management Styles Scale”developed by Üstüner (2016) and the“Teacher Job Satisfaction Scale”prepared by Şahin (2013). The relational survey model was used in the research, and the collected data were analyzed using descriptive statistics, correlation, and regression analyses.The research results revealed that school principals' management styles have a significant impact on teachers' job satisfaction. The perception of collaborative management style emerged as a positive and generally the strongest predictor of overall job satisfaction and all sub-dimensions that showed statistically significant relationships. In contrast, authoritarian and indifferent management styles were negatively associated with job satisfaction. In terms of demographic variables, female teachers, teachers aged 50 and over, and preschool teachers exhibited higher job satisfaction.The findings of the study emphasize the necessity of a democratic and participatory management approach in educational organizations. The development of management skills by school principals and their support for teachers' professional development will play a critical role in improving the quality of the education system.