FeTeMM etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin FeTeMM ilgilerine ve kariyer hedeflerine etkisinin araştırılması
Investigating the effects of STEM activities on the 7th grade students' STEM interests and career goals
  1. Tez No: 942648
  2. Yazar: AHMET AYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, FeTeMM eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin FeTeMM kariyer ilgilerine ve FeTeMM ilgilerine etkisini incelemektir. Bu doğrultuda, FeTeMM etkinliklerinin öğrencilerin bu alanlara yönelik ilgilerini artırıp artırmadığını ve FeTeMM kariyer hedeflerini etkisini anlamak için öğrencilere FeTeMM eğitimi uygulanmıştır. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarından oluşan çalışma grubuna, İzmir ilinde bir devlet okulunun 7. sınıf düzeyindeki iki şubesi dâhil edilmiştir. Deney grubunda 28, kontrol grubunda ise 27 öğrenci yer almıştır. Veri toplama araçları olarak, Koyunlu ve Dökme'nin (2016) Türkçeye uyarladığı FeTeMM Kariyer İlgisi Ölçeği ve Kıran'ın (2021) Türkçeye uyarladığı FeTeMM İlgi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, altı hafta süren FeTeMM etkinliklerinden ve iki haftalık bir FeTeMM sergisinden oluşan bir uygulama sürecini kapsamaktadır. Veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Veri analizleri için bağımsız t-testi, bağımlı t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, deney grubundaki öğrencilerin FeTeMM kariyer ilgisi ve FeTeMM ilgisi puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlenirken, kontrol grubunda bu alanlarda ya anlamlı bir değişim olmamış ya da bazı durumlarda düşüşler yaşanmıştır. FeTeMM kariyer ilgisi ve FeTeMM ilgisi alt boyutlarında (fen, matematik, mühendislik, teknoloji) deney grubunda anlamlı artışlar gözlenmiştir. FeTeMM eğitimi sonucunda kız öğrenciler hem kariyer hem ilgi ölçeklerinden erkek öğrencilere göre daha yüksek puanlar almıştır. FeTeMM eğitimi hem düşük hem de yüksek başarı düzeyindeki öğrenciler üzerinde olumlu bir etki yaratmıştır. Buna göre FeTeMM eğitiminin eşitsizlikleri azalttığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the effects of STEM education on 7th grade students' STEM career interests and STEM interests. In this direction, STEM education was applied to students to understand whether FeTeMM activities increase students' interest in these fields and support their STEM career goals. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group included two 7th grade classes of a public school in Izmir province. There were 28 students in the experimental group and 27 students in the control group. The STEM Career Interest Scale adapted into Turkish by Koyunlu and Dökme (2016) and the STEM Interest Scale adapted into Turkish by Kıran (2021) were used as data collection tools. The research covers an implementation process consisting of six weeks of STEM activities and a two-week STEM exhibition. The data were analyzed with SPSS. Independent t-test, dependent t-test and ANOVA tests were conducted for data analysis. The findings of the study showed that while there were statistically significant increases in the STEM career interest and STEM interest scores of the students in the experimental group, there was either no significant change or in some cases a decrease in these areas in the control group. Significant increases were observed in STEM career interest and STEM interest sub-disciplines (science, mathematics, engineering, technology) in the experimental group. As a result of STEM education, female students received higher scores than male students on both career and interest scales. STEM education had a positive effect on both low and high achieving students. This situation suggested that STEM education reduces inequalities.