Süpervizyon süreç ve sonuçlarının psikolojik danışma süreç ve sonuçlarına etkisi: Boylamsal dinamik yapısal eşitlik modeli incelemesi
The effects of supervision processes and outcomes on counseling processes and outcomes: A longitudinal dynamic structural equation modeling analysis
- Tez No: 942652
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ALADAĞ, PROF. DR. DENNİS M. KIVLIGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışman adayları tarafından algılanan süpervizyon oturumu süreç (süpervizyon çalışma uyumu) ve sonucunun (etkili süpervizyon süreci), danışanları tarafından algılanan psikolojik danışma oturumu süreç (terapötik çalışma uyumu; yardım becerileri) ve sonucuyla (oturum değerlendirmesi) dinamik etkileşimini boylamsal düzeyde incelemektir. Bu doğrultuda araştırmada, boylamsal verilere dayalı, deneysel olmayan bir Tekrarlı Ölçümler Araştırma Tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi grubunda, altı farklı coğrafi bölge ve çeşitli üniversitelerde yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Lisans Programı, Bireyle Psikolojik Danışma Uygulamaları kapsamında 32 farklı süpervizörden süpervizyon alan 82 psikolojik danışman adayı ile psikolojik danışma yürüttükleri 82 danışan yer almıştır. Süpervizyon sürecindeki veriler, Süpervizör Çalışma Uyumu Envanteri Kısa Formu (SÇUE-KF) ve Süpervizyonu ve Süpervizör Yeterliğini Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu (SSYD8) ile toplanırken; psikolojik danışma sürecindeki veriler ise Terapötik Çalışma Uyumu Envanteri (TÇUE), Yardım Becerileri Ölçeği (OSSÖ-YBÖ) ve Oturum Değerlendirme Ölçeği (OSSÖ-ODÖ) yoluyla elde edilmiştir. Örneklem grubuna ilişkin bilgiler, araştırmacı tarafından geliştirilen Bilgi Formları ile toplanmış; SSYD8 ve OSSÖ-DF ölçekleri ise bu araştırma kapsamında Türkçeye uyarlanmıştır. Elde edilen veriler 7 hafta/oturum boyunca 529 süpervizyon oturumu ve 529 psikolojik danışma oturumu olmak üzere toplamda 1.058 oturum verisini kapsamıştır. Verilen analizinde, çok düzeyli boylamsal veriyi esnekçe işleyen ve zamana bağlı değişim dinamiklerini hem birey-içi hem de bireyler-arası düzeyde ortaya koyan güçlü bir yöntem olan Dinamik Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle birey-içi aktör/otoregresif analizlerle, her bir süpervizyon ve psikolojik danışma oturumundaki süreç ve sonuç değerlerinin, bir önceki oturumda kendi değerlerinden nasıl etkilendiği incelenmiştir. Ardından partner/çapraz-gecikmeli analizlerle, bir önceki oturumda ölçülen süpervizyon değişkenlerinin bir sonraki psikolojik danışma oturumu değişkenlerine etkisi ve tersine; psikolojik danışma değişkenlerinin bir sonraki süpervizyon oturumu değişkenleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bireyler-arası analizde, psikolojik danışman adayı-danışan eşleşmelerinin süpervizör gruplarına bağlı sistematik farklılıkları kontrol edilip, model parametrelerinin ortalama ve varyanslarına dayalı genel eğilimler incelenmiştir. Bu sayede bireyler-arası ilişkiler, geleneksel ortalama temelli analizlere göre daha geçerli bir biçimde değerlendirilmiştir. Ulaşılan bulgulara göre, birey-içi düzeyde psikolojik danışma sürecinden süpervizyon sürecine giden, anlamlı bazı partner/çapraz gecikmeli etkiler bulunmuştur. Buna göre, bir danışanın bir psikolojik danışma oturumunda, terapötik çalışma uyumunu diğer oturumlarına kıyasla daha yüksek algılaması, bir sonraki süpervizyon oturumunda yardım aldığı psikolojik danışman adayının süpervizörüyle kurduğu süpervizyon çalışma uyumunu daha güçlü algılaması üzerinde etkilidir. Benzer şekilde, bir danışanın bir psikolojik danışma oturumunda, diğer oturumlara kıyasla algıladığı daha yüksek terapötik çalışma uyumu, takip eden süpervizyon oturumunda yardım aldığı psikolojik danışman adayının süpervizörünün ve süpervizyon oturumunun etkililiğine dair algısı üzerinde olumlu yönde etkilidir. Ayrıca bir danışan, bir psikolojik danışma oturumunda yardım aldığı psikolojik danışmanın her zamankinden daha fazla yardımcı becerisi kullandığını algıladığında, bir sonraki süpervizyon oturumunda yardım aldığı psikolojik danışman adayı, süpervizörünü ve süpervizyon oturumunun etkililiğini her zamankinden yüksek olarak değerlendirmiştir. Bireyler-arası düzeydeki bulgular, psikolojik danışman adayı ve danışan eğilimlerindeki farklılaşmanın anlamlı olduğunu ve süpervizyon değişkenleri ile psikolojik danışma değişkenlerinin karşılıklı ilişkilere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Özellikle, bazı psikolojik danışman adaylarının süpervizyon çalışma uyumu ve etkili süpervizyon algılarının diğerlerine kıyasla tutarlı biçimde yüksek olması, hem sonraki süpervizyon oturumunda algıladıkları süpervizyon çalışma uyumu/etkili süpervizyon algılarını hem de izleyen psikolojik danışma oturumunda danışanlarının terapötik çalışma uyumu, yardım becerileri ve oturum değerlendirmesi algılarını pozitif ve anlamlı düzeyde güçlendirmiştir. Benzer şekilde, bir danışanın genel örneklem içinde oturumlar boyunca daha yüksek düzeyde terapötik çalışma uyumu, yardım becerileri ve oturum değerlendirmesi algılaması hem bir sonraki psikolojik danışma oturumunda aynı değişkenlere ilişkin algısı hem de yardım aldığı psikolojik danışmanın takip eden süpervizyon oturumunda algıladığı süpervizyon çalışma uyumu ve etkili süpervizyon algıları üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı yordayıcı etkilere sahiptir. Sonuçlar, süpervizyon ile psikolojik danışma süreçleri arasındaki dinamik etkileşime ilişkin önemli kanıtlar sunarak güçlü süpervizyon algılarının, daha başarılı psikolojik danışma süreç ve sonuçlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle terapötik çalışma uyumunun (psikolojik danışman adayı-danışan ilişkisi) sonrasında gelen süpervizyon çalışma uyumu (psikolojik danışman adayı-süpervizör ilişkisi) kalitesini yordaması paralel süreçlerin varlığına işaret etmesi bakımından dikkat çekicidir. Bulgular, hem uluslararası literatür hem de Türkiye bağlamındaki araştırmalar ışığında değerlendirilmiş ve uygulamalar ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to longitudinally examine the dynamic interaction between the supervision session process (supervisory working alliance) and outcome (effective supervision session) as perceived by counselor trainees, and the counseling session process (therapeutic working alliance, helping skills) and outcome (session evaluation) as perceived by their clients. Accordingly, a non-experimental Repeated Measures Research Design based on longitudinal data was employed. The study sample comprised 82 counselor trainees—enrolled in undergraduate Guidance and Psychological Counseling programs at various universities across six distinct geographic regions—who received supervision from 32 different supervisors within the scope of the Individual Counseling Practicum, together with the 82 clients to whom they provided counseling. Data pertaining to the supervision process were gathered using the Supervisor Working Alliance Inventory Short Form (SWA-T) and Supervision and Supervision Evaluation and Supervisor Competency Scale-Short Form (SE-SC8); data pertaining to the counseling process were obtained via the Therapeutic Working Alliance Inventory (TWAI), Helping Skills Scale (SPOM-HS), and Session Evaluation Scale (SPOM-SE). Information Forms were used to obtain data regarding the supervision processes; SESC8 and the SPOM scales were culturally adapted into Turkish within the scope of this research. In total, 1,058 session data points were obtained, comprising 529 supervision sessions and 529 counseling sessions. In this study, Dynamic Structural Equation Modeling (DSEM)—a powerful technique that flexibly accommodates multilevel longitudinal data and uncovers time‐dependent change dynamics at both within‐ and between‐person levels—was employed. In this context, within‐person actor/autoregressive analyses were conducted to examine how each supervision and counseling session's process and outcome measures were influenced by their own values in the immediately preceding session. Then employed partner/cross-lagged analyses to assess both the effects of supervision variables measured in one session on the subsequent counseling session's variables and, conversely, the influence of counseling variables on the next supervision session's indicators. In the between-person analyses, we controlled for systematic differences among trainee–client dyads nested within supervisor groups and evaluated overall trends based on the estimated model parameters' means and variances. This approach enabled a more valid assessment of between-person relationships than traditional mean-based methods. According to the key findings of the study, there were statistically significant partner/cross-lagged effects at the within-person level, from the counseling process to the supervision process. Specifically, when a client perceived a stronger therapeutic working alliance in a particular counseling session compared to their other sessions, this was associated with their trainee perceiving a stronger supervisory working alliance with their supervisor in the following supervision session. Similarly, when a client experienced a higher level of therapeutic working alliance in a specific counseling session, their trainee tended to view the effectiveness of the supervisor and supervision session more positively in the subsequent supervision session. Additionally, when a client felt that the counselor trainee they worked with demonstrated more helping skills than usual in a session, the trainee evaluated the supervisor and supervision session more effective than usual. At the between‐person level, the results indicated that individual differences among trainees and clients were significant and revealed reciprocal relationships between supervision and counseling variables. More specifically, some trainees consistently perceived higher levels of supervisory working alliance and effective supervision session compared to others, and these differences significantly and positively influenced not only their perceptions of the same variables in subsequent supervision sessions but also their clients' perceptions of therapeutic working alliance, helping skills, and session evaluation in the following counseling sessions. Similarly, when a client generally reported higher levels of therapeutic working alliance, helping skills, and session evaluation across counseling sessions, these perceptions significantly and positively predicted both their own perceptions of the same variables in the next counseling session and their trainee's perception of supervisory working alliance and effective supervision session in the subsequent supervision session. Findings provide significant evidence of the dynamic interaction between supervision and counseling processes, indicating that strong perceptions of the supervision process and outcomes are associated with better counseling processes and outcomes. Notably, the fact that the quality of the supervision working alliance (trainee–supervisor relationship) is predicted by the therapeutic working alliance (trainee–client relationship) is particularly noteworthy, as it underscores the presence of parallel processes. These findings are discussed in light of both the international literature and research conducted within the Turkish context, and implications for practice and directions for future research are offered.