A qualitative evaluation of the infant-mother attachment security program by mothers' and nurses' views
Güvenli bebek-anne bağlanma programının anne ve hemşire görüşleriyle nitel açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 942708
  2. Yazar: MELİS ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU, PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, hemşireler tarafından uygulanan ve Türkiye'nin sağlık sistemi içinde yer alan yeni bir bağlanma temelli müdahale programı olan“Bebek-Anne Bağlanma Güvenliği Programı”nın kabul edilebilirliğini ve fizibilitesini nitel olarak değerlendirmiştir. Programın yarısını tamamlamış 5 anne ve 6 hemşireyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, deneyimleri ve önerileri derinlemesine incelenmiştir. Tematik analiz sonucunda iki ana tema ortaya çıkmıştır: (1) Yeni bir gözle bakmak, hem annelerin hem hemşirelerin kazandığı farkındalıkları ve deneyimlerini yansıtmaktadır, (2) Uygulamada fizibilite, uygulamayı kolaylaştıran ya da zorlaştıran etmenleri ve programın sürdürülebilirliği için gerekli koşulları kapsamaktadır. Genel olarak, hem anneler hem de hemşireler programı anlamlı ve faydalı bulmuşlardır; ancak iş yükü, zaman kısıtlılığı ve sistemsel destek eksikliği, uzun vadeli uygulamanın önünde önemli engeller olarak belirtilmiştir. Bulgular, gerekli yapısal düzenlemeler sağlandığı takdirde programın aile sağlığı merkezlerine entegre edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study qualitatively examined the acceptability and feasibility of a newly developed, nurse-implemented attachment-based intervention, the Infant-Mother Attachment Security Program, integrated into Türkiye's primary healthcare system. Semi-structured interviews were conducted with 5 mothers and 6 nurses to explore their experiences and suggestions during the program's early stages. Reflexive thematic analysis revealed two main themes: (1) Seeing through new eyes, capturing the emotional and professional awareness gained by the stakeholders, and (2) Feasibility in practice: What it takes to make it work, outlining what facilitated or hindered the implementation and the conditions needed for sustainability. Overall, the findings suggest that both mothers and nurses appreciated the program and found it meaningful; however, challenges related to workload, time, and systemic support were identified as key barriers to long-term feasibility. The results highlight the program's potential for integration into family health centers, provided that structural adjustments are made to support its delivery.