Lokal ileri evre triple negatif meme kanserlerinde neoadjuvan tedaviye yanıtı predikte eden faktörler
The factors predicting the response to neoadjuvanttherapy in locally advanced triple negative breast cancer
  1. Tez No: 942741
  2. Yazar: MERVE TOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN UMUT ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Meme kanserlerinin yaklaşık %15'ini oluşturan triple negatif meme kanseri (TNMK), östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) ekspresyonu göstermeyen bir alt tiptir. TNMK, diğer meme kanseri alt tiplerine kıyasla daha agresif bir klinik seyir göstermektedir. Bu nedenle, tedaviye yanıtı öngörebilmek büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, neoadjuvan kemoterapi (NAKT) alan triple negatif meme kanseri hastalarında patolojik tam yanıtı (pCR) öngörebilecek bulguları belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'ne Haziran 2020 - Ağustos 2024 tarihleri arasında başvuran ve triple negatif meme kanseri tanısı ile NAKT tedavisi alan 85 hasta dahil edilmiştir. Cerrahi sonrası tümör yanıtına göre hastalar, pCR ve non-pCR olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. pCR ile ilişkili olabilecek hastaların klinikopatolojik özellikleri ve neoadjuvan tedavi öncesi labaratuvar değerleri incelendi. Bulgular: NAKT uygulanan toplam 85 hastanın medyan yaşı 46 olup, hastaların 58'i (%68,2) premenopozal dönemdeydi. Tümör evrelemesine göre olguların 69'u (%81,2) T1-T2, 16'sı (%18,8) ise T3-T4 evresindeydi ve nodal tutulum 55 hastada (%64,7) mevcuttu. Altmış bir hastada (%82,4) tümör derecesi grade 3 olarak belirlenmiş olup, Ki-67 proliferasyon indeksi %20 ile %95 arasında değişmekte ve medyan değeri %60 olarak bulunmuştur. Tüm hasta grubunda pCR oranı %41,2 olarak hesaplanmıştır. Çok değişkenli analiz sonuçlarına göre, pCR elde edilmesini olumlu yönde etkileyen bağımsız prognostik faktörler arasında düşük platelet-lenfosit oranı (PLR
Özet (Çeviri)
Objective: Triple-negative breast cancer (TNBC), which accounts for approximately 15% of all breast cancers, is a subtype characterized by the lack of expression of estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), and human epidermal growth factor receptor 2 (HER2). TNBC exhibits a more aggressive clinical course compared to other breast cancer subtypes. Therefore, predicting response to therapy is of great importance. The aim of this study is to identify findings that can predict pathological complete response (pCR) in patients with triple-negative breast cancer receiving neoadjuvant chemotherapy (NACT). Materials and Methods: This study included 85 patients who were diagnosed with triple-negative breast cancer and received NACT at the Medical Oncology Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between June 2020 and August 2024. According to the tumor response after surgery, patients were divided into two groups: pCR and non-pCR. Clinicopathological characteristics and pre-neoadjuvant treatment laboratory values of the patients associated with pCR were evaluated. Results: The median age of the 85 patients who received NACT was 46 years, and 58 patients (68.2%) were premenopausal. According to tumor staging, 69 patients (81.2%) were in T1-T2 stage and 16 patients (18.8%) were in T3-T4 stage, with nodal involvement present in 55 patients (64.7%). Tumor grade 3 was identified in 61 patients (82.4%). The Ki-67 proliferation index ranged from 20% to 95%, with a median value of 60%. The overall pCR rate in the study group was calculated as 41.2%. According to multivariate analysis, independent prognostic factors positively associated with achieving pCR were low platelet-to-lymphocyte ratio (PLR