Geleneksel kabilelerde ve mitoslarda büyü
Magic in traditional tribes and myths
  1. Tez No: 942775
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsan hayatı boyunca yaşadığı dünyada, karşılaşmış olduğu zorluklar, hastalıklar, ölümler, doğa olayları sonucunda kendisinden daha üstün bir varlığa yönelme eğilimindedir. Bu üstün varlıkların genel itibarı ile erişilmez olan doğaüstü varlıklar olduğu görülmektedir. Doğaüstü varlıkları memnun etme veya isteklerini kabul ettirmek amacıyla bir takım büyüsel ritüeller yapılmaktadır. Bu çalışmada geleneksel kabileler ve mitoslar incelenerek büyü kavramı ortaya konulmuştur. Öncelikle büyü kavramı ve büyü kavramı ile ilişkili olan diğer kavramların etimolojileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından büyünün insanoğlunun hayatındaki yansımaları ele alınmıştır. Bu çalışmada işlenen büyü fenomeni türlü ritüellerle yerine getirilen hem olumlu hem de olumsuz olabilecek durumları ifade etmektedir. Geleneksel kabile örnekleri üzerinden büyünün kullanım amaçları, ritüelleri ve ritüellerin inananlar açısından ne ifade ettiği üzerinde durulmuştur. Ardından kutsal hikâyeler olarak ifade edilen mitoslarda büyünün yeri ve önemi işlenmiştir. Kozmogoni mitleri ve eskatolojik mitler ile büyü arasındaki ilişki, doğa olayları ve kurban törenlerinde kullanılan çeşitli büyü örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, individuals have shown a tendency to turn toward a higher power in response to the challenges, illnesses, deaths, and natural events they experience in the world around them. These higher powers are often perceived as supernatural beings, typically considered inaccessible. In an effort to appease such beings or to fulfill their perceived demands, people have engaged in various magical rituals. This study investigates the concept of magic by examining traditional tribal practices and mythologies. It begins with an exploration of the etymology of the term“magic”and related concepts. Subsequently, the study addresses the role and manifestations of magic in human life. Magic, as analyzed in this research, encompasses both beneficial and harmful acts carried out through ritualistic practices. Through case studies of traditional tribes, the study explores the purposes of magical practices, the rituals involved, and their meanings for believers. Additionally, it delves into the role and significance of magic in myths, regarded as sacred narratives. The research also examines the connections between magic and cosmogonic and eschatological myths, as well as the use of magical elements in natural phenomena and sacrificial ceremonies.