Türkiye'nin kuraklık ve su kıtlığı yönetimi: Politika, yönetim ve uygulama
Türkiye's drought and water scarcity management: Policy, administration and implementation
  1. Tez No: 942945
  2. Yazar: EMRAH DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
Kuraklık, su kıtlığı ve iklim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan su kaynaklarının azalması endişeleri, son yıllarda Dünya'da ve Türkiye'de giderek daha fazla gündeme gelmektedir. Bu çalışmanın amacı kuraklık ve su kıtlığının Türk kamu yönetimine yansımalarını kamu politikaları, yönetim yapısı ve yönetsel uygulamalar bağlamında ortaya koyarak değerlendirmektir. Bu bağlamda öncelikle kavramsal ve kuramsal çerçeve ortaya konmuş; ardından Dünya'daki güncel yönetsel eğilimler araştırılmış; son olarak Türkiye'nin Cumhuriyet dönemi politikaları, idari teşkilatı ve uygulamaları konu bağlamında araştırılmıştır. Kuraklık ve su kıtlığının kamu yönetimleri açısından yarattıkları ortak tehdit su kaynaklarının miktar ve kalite olarak azalmasıdır. Bu nedenle kuramsal temel, su kaynaklarının miktar ve kalite olarak korunması çabalarına oturtulmuştur. Türk kamu yönetimi su kaynaklarını koruma amacıyla Dünya ile uyumlu çok sayıda politika üretmiştir. Ancak suların miktar olarak korunmasını amaçlayan politikaların oluşturulmasına daha geç başlanmıştır. Su kaynaklarının korunması amacıyla Türk kamu yönetim yapısında çok sayıda görevli birim ile karşılaşıldığı gibi kuraklık ve su kıtlığı endişelerinin yönetsel yapıda son dönemde kurulan birimlerle önemli yansımalar yaptığı görülmüştür. Su kaynaklarının korunması amaçlı hukuki düzenlemelerde su kalitesinin korunması amaçlı çalışmalara daha erken başlanmışken, su miktarının korunması düzenlemeleri son yıllarda mevzuata yansımıştır. Yönetim planlarının hazırlanması ve altyapı yatırımları hedeflenen düzeydedir. Tasarruflu sulama dönüşümünün hızlandırılması, alternatif su kaynaklarının kullanımının arttırılması, bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları henüz yeterli düzeyde değildir. Yapılan tespit ve değerlendirmeler neticesinde, su kaynaklarını koruma amaçlı geleceğe dönük yönetsel tasarruf önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Concerns over the depletion of water resources due to drought, water scarcity, and climate change have gained increasing attention both globally and in Türkiye in recent years. This study aims to examine the implications of drought and water scarcity for Turkish public administration in terms of public policy, administrative structure, and governance practices. Accordingly, the conceptual and theoretical framework is presented first, followed by an overview of global administrative trends, and then an analysis of Türkiye's policies, institutional structure, and practices during the Republican period. The primary threat these phenomena pose to public administrations is the reduction in both the quantity and quality of water resources. Therefore, the study is grounded in efforts to preserve these two dimensions. Turkish public administration has developed various policies aligned with global practices; however, those addressing the quantitative aspect of water emerged relatively late. While multiple units are tasked with water management, recent institutional arrangements show increasing concern over drought and scarcity. Legal measures to protect water quality were enacted earlier, whereas regulations focusing on quantity have only recently been implemented. Although management planning and infrastructure investments are proceeding as intended, progress in efficient irrigation, use of alternative water sources, and awareness-raising remains limited. Based on the findings, the study offers forward-looking administrative recommendations for water resource protection.