Meme tümörü oluşturulmuş sıçanlarda kemoterapi uygulamasının tuba uterina ve uterus dokuları üzerine etkisi ve çeşitli antioksidanların koruyucu rollerinin yapısal ve immünohistokimyasal düzeyde belirlenmesi
Effects of chemotherapy application on fallopian tube and uterine tissues in breast tumor created rats and identification of protective roles of several antioxidants in structural and immunohistochemical levels
  1. Tez No: 260869
  2. Yazar: HİLAL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzün oldukça önemli hastalıklarından biri olan meme kanseri, dünya genelinde kadın kanserleri açısından ele alındığında en yaygın kanser türü olarak nitelendirilmektedir. Meme kanseri çalışmalarında, MNU ile oluşturulmuş meme karsinoma modelleri geniş kullanım alanına sahiptir.Siklofosfamid meme kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılan kemoterapik bir ajandır. Mitoz bölünmeyi durdurarak kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Siklofosfamid ve diğer kemoterapik ilaçların uzun süreli yan etkileri ile ilgili endişeler bulunmaktadır.Bu çalışmada, genç sıçanlarda Siklofosfamid uygulamasının, MNU ile meme kanseri oluşturulan deneklerin uterus ve tuba uterina yapısına verebileceği hasar ile antioksidan özellikleri bilinen C vitamini, E vitamini ve selenyumun olası koruyucu etkilerinin istatistiksel, immunohistokimyasal ve ince yapı düzeyinde karşılaştırmalı olarak ortaya konulması amaçlandı. Bu nedenle hücre çoğalmasını değerlendirmek için Ki 67, apoptozisin belirlenmesi için Kaspaz-3 ve anjiyogenezisi belirlemek İçin VEGF primer antikorları kullanıldı.İmmunohistokimyasal değerlendirmeler sonucunda uterus dokusunda hücre çoğalmasının özellikle siklofosfamid uygulanan grupta azaldığı; benzer şekilde Kaspaz 3 tutulumunun da diğer gruplara göre azaldığı antioksidan kullanımının ise bu etkiyi belirli ölçülerde değiştirdiği gözlendi. VEGF tutulumunun ise gruplar arasında belirgin farklılıklar göstermediği dikkati çekti. Yarı ince kesitler üzerinde yapılan değerlendirmelerde, kanser grubu ve siklofosfamid uygulanan grupların epitel boylarında kısalma ve apoptotik cisimlerin varlığında artış izlendi. Antioksidan kullanımında ise genel yapı biraz daha normal görüldü.Tuba uterina dokusunda yaptığımız immunohistokimyasal değerlendirmelerde; hücre çoğalmasının gruplar arasında belirgin farklılıklar göstermediği, özgün olmayan tutulumlar olduğu dikkati çekti. Kaspaz-3 tutulumu ise kanser grubunda karşın gruplara göre daha yoğundu. Siklofosfamid ve antioksidanların kullanımının ise tutulumu azalttığı belirlendi. Diğer gruplarla karşılaştırıldığında, VEGF tutulumunun ise siklofosfamid uygulanan grupta son derece zayıf olduğu görüldü. Yarı ince kesit değerlendirmelerde kanser grubu ve siklofosfamid uygulanan gruplarda hücrelerde yoğunluk farkı dikkati çekti, kanser grubunda ise bu duruma ek olarak iri vakuollere rastlandı. Antioksidan kullanımında ise yapının biraz daha normale döndüğü izlendi.Yaptığımız elektron mikroskobik değerlendirmeler sonucunda elde ettiğimiz veriler de tüm bu bulguları destekler nitelikteydi.Sonuç olarak, MNU ile oluşturulan meme kanserinin ve sonrasında uygulanan kemoterapinin uterus ve tuba uterina dokularında hücresel dejenerasyon ve proliferasyona neden olduğu ve apoptozisi yer yer tetiklediği görülmüş, buna karşın antioksidanların bu etkileri göreceli olarak azalttığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the important disease and the most common type of cancer in woman worldwide. In breast cancer studies, breast carcinoma models created with MNU has a wide application areas.Cyclophosphcmide is a frequently used chemotherapeutic agent in the treatment of breast cancer. It prevents mitosis by blocking growth of cancer cells. Concerns exist about long term side effects of cyclophosphamide and other chemoterapeutic drugs.In this study our aim is to investigate the damage that cyclophosphamide may wreak on the structure of uterus and fallopian tube tissues in MNU induced breast cancer experimental animals and also we aimed to prove the potential protective effects of vitamin C, Vitamin E and selenium known with their antioxidant properties by statistical, immunohistochemical and electron microscope level. Therefor, Kİ-67 primay antibody was used to determinate the cell proliferation, Caspase-3 antibody was used to determinate the apoptosis and VEGF primay antibody was used to determinate the angiogenesis.As a result of immunohistochemical assesments of uterine tissue; cell proliferation was decreased especially in cyclophosphamide applied group, in a similar way caspase-3 involvement was decreased too than the other groups but in the use of antioxidants these effects were changed in a certain extend. VEGF involvement did not show significant differences between groups was noticed. In evaluations made on the semi-thin sections, shortening of epithelial height and increase in the presence of apoptotic bodies was monitored in the cancer group and cyclophosphamide applied group. In the use of antioxidants a little more normal overall structure were seen.In immunohistochemical evaluations of fallopian tube, cell proliferation did not differ significatly between groups and non-spesific involvement was noticed. Involvement of caspase-3 in cancer group was heavier than other groups. Use of cyclophosphamide and antioxidants reduce the involvement was determined. Compared with other groups, VEGF involvement in cyclophosphamide applied group has seen extremely weak. In semi-thin sections of evaluations, in cancer group and cyclophosphamide applied group, difference in density of cells was noticed, in addition large vacuoles also were seen in cancer group.The structure is seen turn back to a bit normal on the use of antioxidats.Our datas which have been achieved as a result of electron microscopic assessments also supports the findings of all these studies.As a result, in MNU induced cancer and then applied chemotherapy, caused cellular degeneration, also triggered apoptosis in uterus and fallopion tissues was seen, where as antioxidants reduced these effects relatively was monitored.