C17200 alaşımının aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of wear behavior of C17200 alloy
- Tez No: 942992
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
CuBe2, son derece sert ve %2 berilyum içeren bir bakır alaşımıdır. Yüksek sıcaklık direnci, yüksek mukavemeti ve yüksek elektriksel iletkenlik özellikleri sonucunda bu malzeme, mühendislik, havacılık ve nükleer dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde yaygın uygulama bulmaktadır. Son derece düşük uzama değerleri yüzdesi (yaklaşık %2) nedeniyle CuBe2, çok yüksek mekanik özelliklere sahip olmasına rağmen kırılgandır. Bu nedenle kullanımı havacılık endüstrisindeki belirli uygulamalarla sınırlıdır ve uzama yüzdesi değerlerinin de iyileştirilmesi gerekir. Havacılık endüstrisinde, istenen uzama yüzdesi değerleri %15 ile %20 arasında değişmektedir. Bu çalışmada, havacılık endüstrisi için gerekli olan mekanik özelliklerden ve iletkenlikten ödün vermeden uzama yüzdesi değerlerini artırma amacıyla CuBe2 malzemesinin aşırı yaşlanma süreci parametreleri araştırılmıştır. Bu hedefe ulaşmak için CuBe2 malzemeleri, çözelti işleminin ardından değişen sıcaklıklarda ve değişen sürelerde aşırı yaşlanmaya tabi tutulmuştur. Numunelerin kırılma tokluğu hesaplandı ve talep edilen değerlerin üretildiği ısıl işlem prosedürünün koşulları belirlendi. Ayrıca numunelerin mikro yapı analizi, sertlik, elektriksel iletkenlik ve mekanik testleri (çekme - darbe testi) gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
CuBe2 is a copper alloy that is extremely hard and contains 2% beryllium. As a result of its high temperature resistance, high strength, and high electrical conductivity features, this material finds widespread application in a variety of industries, including engineering, aviation, and nuclear. Because of its extremely low percentage of elongation values (about 2%), CuBe2 is brittle, despite the fact that it possesses very high mechanical qualities. Because of this, its utilization is restricted to particular applications within the aviation industry, and the percentage elongation values also need to be improved. In the aviation industry, the percentage elongation values that are desired range between 15 and 20 percent. An investigation into the over-aging process parameters of CuBe2 material was carried out in this study with the objective of enhancing the percentage of elongation values without compromising the mechanical qualities and conductivity that are necessary for the aviation industry. To achieve this goal, CuBe2 materials were subjected to over-aging at varying temperatures and for varying amounts of time following solution treatment. The fracture toughness of the samples was computed, and the conditions of the heat treatment procedure under which the requested values were produced were identified. In addition, the microstructure analysis, hardness, electrical conductivity, and mechanical tests (tensile – impact test) of the samples were carried out. .