Karalahana (Brassica oleracea var. acephala)'nın farklı eksplant kaynakları kullanılarak in vitro uyum yeteneklerinin belirlenmesi
Determination of in vitro adaptationabilities of kale (Brassica oleracea var. acephala) using different explant sources
  1. Tez No: 943015
  2. Yazar: İZEL ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN UYSAL, PROF. DR. FATİH SEYİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İn vitro mikro çoğaltımdaki temel amaç, uygun koşullar sağlanarak bitki hücrelerinin besin ortamında genetik özelliklerinin korunarak çoğaltılmasıdır. Bu çalışmada, farklı Karalahana (Brassica oleracea var. acephala) genotiplerinin in vitro uyum yeteneklerini, en uygun eksplant kaynağını ve IAA (Indole-3-Acetic Acid) ve BAP (6-Benzyleamino purin) konsantrasyonlarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Arhavi, Yusufeli ve Rize'den temin edilen toplamda üç farklı genotip kullanılmıştır. Eksplant kaynağı olarak Karalahana bitkisinin kök, sap, kotiledon ve sürgün ucu eksplantları kullanılmıştır. Araştırmada besi ortamı olarak kontrol MS besi ortamı (yalın) ve bu ortama ilave edilen BAP (0.5 ve 1.0 mg/lt), IAA (0.5 ve 1.0 mg/lt) ve BAP+IAA (1.0+0.5 mg/lt ve 1.0+0.1 mg/lt) hormon konsantrasyonlarından oluşan 7 farklı besi ortamı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda besi ortamlarına göre genel bir değerlendirme yapıldığında, Rize genotipi için en yüksek rejenerasyon 1.0 mg/lt IAA hormon içeren besi ortamından %126.4 oranında, en düşük rejenerasyon ise %32 oranında 0.5 mg/lt BAP hormonunu içeren besi ortamından elde edilmiştir. Yusufeli genotipinde ise en yüksek rejenerasyon %92 oranında yalın besi ortamında, en düşük ise 1.0 mg/lt BAP+1.0 mg/lt IAA hormonlarının dengede olduğu besi ortamında %28.8 oranında gözlemlenmiştir. Arhavi genotipinde ise en iyi rejenerasyon 0.5 mg/lt IAA hormon içeren besi ortamda %107 oranında en düşük ise 0.5 mg/lt BAP içeren besi ortamında %57 oranında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of in vitro micropropagation is to propagate plant cells in nutrient medium by providing suitable conditions and preserving their genetic properties. In this study, in vitro compatibility abilities of different Kale (Brassica oleracea var. acephala) genotypes in explant sources and the most suitable explant source were carried out with IAA (Indole-3-Acetic Acid) and BAP (6-Benzyleamino purin) concentrations. A total of three different genotypes obtained from Arhavi, Yusufeli and Rize were used in the research. Root, stem, cotyledon and shoot tip explants of Kale plant were used as explant sources. In the research, 7 different culture media consisting of control MS medium and BAP (0.5 and 1.0 mg/L), IAA (0.5 and 1.0 mg/L) and BAP+IAA (1.0+0.5 mg/L and 1.0+0.1 mg/L) hormone concentrations added to this medium were used. As a result of the research, a general evaluation was made according to the culture media, for the Rize genotype the highest regeneration was 126.4% from the culture medium containing 1.0 mg/lt IAA hormone, and the lowest regeneration was 32% from the culture medium containing 0.5 mg/lt BAP hormone. In the Yusufeli genotype, the highest regeneration was 92% in the culture medium alone, and the lowest was 28.8% in the culture medium where 1.0 mg/lt BAP + 1.0 mg/lt IAA hormones were in balance. In the Arhavi genotype, the best regeneration was 107% in the culture medium containing 0.5 mg/lt IAA hormone, and the lowest was 57% in the culture medium containing 0.5 mg/lt BAP.