Acil serviste bispektral indeks monitörizasyonu ile prosedürel sedo-analjezi etkinliğini değerlendirilmesi
Evaluation of procedural sedation and analgesia effectiveness usingbispectral index (BİS) monitoring in the emergency department
- Tez No: 943016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Şenol Gül, Acil Serviste Bispektral İndeks (BİS) Monitörizasyonu ile Prosedürel Sedo-Analjezi Etkinliğinin Değerlendirilmesi, Ankara 2025 Acil serviste uygulanan girişimsel işlemler sırasında, sedasyonun etkinliği ve güvenliği hasta yönetiminin önemli bir parçasıdır. Bu çalışmada, acil serviste ekstremite redüksiyonu uygulanan hastalarda prosedürel sedo-analjezi (PSA) sırasında sedasyon düzeyinin Bispektral İndeks (BİS) monitörizasyonu ile objektif olarak değerlendirilmesi ve bu yöntemin klasik sedasyon değerlendirme yöntemleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. BİS monitörizasyonunun sedasyon düzeyini değerlendirmedeki etkinliğini incelemek amacıyla prospektif, gözlemsel bir klinik araştırma olarak planlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Acil Servisi'nde ekstremite redüksiyonu sırasında Ketofol ile PSA uygulanan 18–65 yaş arası 146 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Sedasyon düzeyi; Ramsay Sedasyon Skalası (RSS), Modifiye RSS (mRSS), hekim değerlendirmesi ve BİS monitörizasyonu kullanılarak 0., 1., 5., 15. ve 30. dakikalar ile 1., 2., 3. ve 4. saatlerde kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Senol Gul, Evaluation of Procedural Sedation and Analgesia Effectiveness Using Bispectral Index (BIS) Monitoring in the Emergency Department, Ankara 2025 Effective and safe sedation during interventional procedures in the emergency department is a crucial component of patient management. This study aimed to objectively evaluate sedation depth using Bispectral Index (BIS) monitoring during procedural sedation and analgesia (PSA) in patients undergoing extremity reduction in the emergency department and to compare this method with conventional sedation assessment tools. Designed as a prospective observational clinical study, the research investigated the effectiveness of BIS monitoring in evaluating sedation depth. A total of 146 patients aged 18–65 who underwent PSA with Ketofol during extremity reduction in the Emergency Department of Hacettepe University were included in the study. Sedation levels were recorded at 0, 1, 5, 15, and 30 minutes, as well as at 1, 2, 3, and 4 hours using the Ramsay Sedation Scale (RSS), Modified RSS (mRSS), physician assessment, and BIS monitoring.