Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin tahliye davası yoluyla sona ermesinde dava şartı olarak arabulucuk
Mediation as a case condition in termination of residential and roofed workplace lease agreements through eviction cases
  1. Tez No: 943029
  2. Yazar: AYŞE YENİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLA OKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin sona erme sebepleri ile dava şartı arabuluculuk sürecini ele almaktadır. Kira ilişkilerinden doğan uyuşmazlıklar, toplumsal barışı etkileyen önemli hukuki meselelerden biri olup, bu alandaki ihtilafların çözümü için kanun koyucu tarafından alternatif çözüm yolları teşvik edilmektedir. Çalışmamızda, kira sözleşmelerinin hukuki niteliği, tarafların borçları ve TBK hükümlerine göre sözleşmenin sona erme yolları incelenmiştir. Sulh hukuk mahkemelerinde kira uyuşmazlıklarının yargısal sürece yük getirdiği tespit edilmiş, bu kapsamda 7445 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikler değerlendirilmiştir. 1 Eylül 2023 itibariyle konut ve çatılı işyeri kira davalarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi, uyuşmazlıkların daha hızlı ve etkili çözülmesini amaçlamaktadır. Sonuç olarak, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin sona erme süreçleri ve dava şartı arabuluculuk kurumu, yargı sisteminin etkinliği açısından önemli bir gelişme olup, beraberinde pek çok sorunu da getirmiştir. Bu sorunlara hukuk sistematiği açısından maddi hukuk ve usul hukuku çerçevesinde cevap bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reasons for the termination of residential and roofed workplace lease agreements and the mandatory mediation process. Disputes arising from lease relationships are significant legal issues affecting social harmony. To resolve such conflicts, legislators promote alternative dispute resolution methods. This study analyzes the legal nature of lease agreements, the obligations of the parties, and the termination mechanisms under the Turkish Code of Obligations (TBK). It has been determined that rental disputes place a heavy burden on civil courts, and in this context, the amendments introduced by Law No. 7445 have been evaluated. As of September 1, 2023, mandatory mediation has become a prerequisite for filing lawsuits related to residential and commercial lease disputes, aiming for faster and more effective resolution of conflicts. In conclusion, the termination of residential and commercial lease agreements and the mandatory mediation process represent significant legal developments in improving judicial efficiency. However, these changes have also introduced various challenges. This study seeks to address these issues within the framework of substantive and procedural law.