İpek Ongun'un Bir Genç Kızın Gizli Defteri roman serisinde gençlik ve sosyal ilişkiler
Youth and social relationships in İpek Ongun's 'Bir Genç Kızın Gizli Defteri' series
- Tez No: 943030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk genç kız edebiyatı eserlerinden İpek Ongun'un“Bir Genç Kızın Gizli Defteri”serisinde işlenen sosyal meseleler üzerinden eserdeki sosyal yapının kurgulanışını ortaya koymak, yapıtlar aracılığıyla genç okura aktarılan sosyal bağlam ve tutumları belirlemektir. Çalışmada seride yer alan aile, eğitim, din, kültür, sağlık, toplumsal yaşamdaki cinsiyet rolleri, ekonomik ve sosyal durumlarına ilişkin veriler incelenmiştir. Çalışmanın kapsamı, on üç kitaptan oluşan serinin gençlik dönemini işleyen dört kitaptan oluşmaktadır. İncelenen kitaplar şunlardır: Bir Genç Kızın Gizli Defteri, Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata. Çalışmada eserlerde ele alınan meseleler; dönemin toplumsal yapısı ile mukayeseli olarak değerlendirilmiş; toplanan veriler içerik çözümlemesinin bir tekniği olan kategorisel çözümleme kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada eserlerin anlamlandırılmasına katkı sağlamak amacıyla genç edebiyatının, genç kız edebiyatının tanımına ve sınırlarına; sosyal meselelere ve bu meselelerin edebi eserlerde işleniş biçimine yer verilmiş ardından eserler sosyal meseleler üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda İpek Ongun'un gençlere, özellikle de genç kızlara, sunduğu“ nesillerdir bizi büyüten”bu serisinde sosyal meselelerin yer yer dogmatik, yer yer kurgunun içinde yedirilerek deneyimle seriler boyunca aktarıldığı gözlenmiştir. İlk kitapta“ben'in dünyası”ndayken seri ve kahramanın yaşı ilerledikçe toplumun sesi daha çok açılmış, sosyal meselelere daha fazla temas etmiştir. Anlatıcı ile yazarın, özdeşilen genç kız ile ebeveyn dogmaların birbirine karıştığı bu eserlerde genel olarak modern, Atatürkçü, kendi ayakları üzerinde duran,“hanımefendi”bir kadın yaratılmıştır. Eserde ergenlik sorunlarının başında gelen sosyal ilişkiler (aile, arkadaşlık, duygusal ilişkiler,aşk), eğitim (sınav, okul eğitim sistemi, öğretmenler), ergenlikle beraber gelen bedensel ve ruhsal değişim didaktik ama günlük türünün de getirmiş olduğu doğallıkla akıcı bir şekilde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to assert how social issues are depicted in İpek Ongun's Bir Genç Kızın günlüğü, a prominent example of Turkish young adult literature. The study endeavors to reveal how the social structure is constructed with the help of narrative and to identify the social context and attitudes transmitted to young readers through these literary works.The research deals with various topics depicted in the series ;including family,education,religion,culture,health,gender roles in social life and socio-economic conditions. The scope of the research consists of four books dealing with the youth phase of the series consisting of thirteen books.The reviewed books are Bir Genç Kızın Gizli Defteri,Arkadaşlar Arasında,Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata. In the research,the analyzed subjects are evaluated in comparison with the social structure of the period; the collected data is examined using categorical analysis,which is a technique of content analysis.For the purpose of interpreting the text, the definition and confines of youth literature and adolescent girl literature in addition to addressing to social issues in literary works,are discussed. At the end of the study , it has been observed that in İpek Ongun's series Nesillerdir bizi büyüten ,she deals with social issues which are sometimes presented in a dogmatic manner and at other times subtly integrated into the narrative,with the account of experiencing and conveying throughout the series to young people particularly young girls. In the first book“ Ben'in dünyası ”as the character ages ,the visibility of the society and the discussed topics are intensified. In this book , where the boundaries are intertwined between the narrator and author, and between the young girl and parental dogmas , a modern, Kemalist, self-reliant and well-mannered figure is portrayed.Primary and influential adolescent issues such as social relationships (family,romantic relationships, love) education ( exams, school system, teachers), and emotional and physical changes stemming from adolescence are examined as didactic yet fluent tone due to diary format.