Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin gereksinim nedeniyle sona erdirilmesi
Termination of residential and roofed workplace lease agreements due to necessity
- Tez No: 982754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRSATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin gereksinim nedeniyle sona erdirilmesi incelenmiştir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde kiracının sözleşmeyi feshetmemesi halinde kira ilişkisi devam eder. Ancak kiraya veren ya da kiralananı sonradan edinen kişi, kiralanana duyduğu gereksinim nedeniyle tahliye davası yoluyla kira sözleşmesini sona erdirme imkanına sahiptir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde konut ve çatılı işyeri kiralarının özel olarak düzenlenmesi, konut ve çatılı işyeri kavramları ve konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin bildirim ve dava yoluyla sona erme halleri ele alınmıştır. İkinci bölümde konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiraya verenden ve yeni malikten kaynaklanan sebeplerle sona ermesi, gereksinim kavramı, gereksinimi ileri sürebilecek kişilerin kapsamı ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise tahliye davasında taraflar, görevli ve yetkili mahkeme ve yeniden kiralama yasağına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the termination of residential and roofed workplace lease agreements on the grounds of necessity. In residential and roofed workplace lease agreements, the contractual relationship continues unless the lessee terminates the contract. However, the lessor or the person who subsequently acquires the leased property is entitled to terminate the lease agreement through an eviction action on the grounds of necessity. In the first part of this three-part study, the special regulation of residential and roofed workplace leases, the concepts of residence and roofed workplace, and the termination of residential and roofed workplace lease agreements through notice and legal action are addressed. In the second part, the termination of residential and roofed workplace lease agreements due to reasons arising from the lessor and the new owner, the concept of necessity, and the scope of individuals entitled to assert such necessity are examined in detail. In the final part, the parties to the eviction action, the competent and authorized court, and the prohibition on re-letting are discussed.