Kırsal kalkınmanın belirleyicileri olarak ekilebilir araziler ve gıda üretimi endeksi ilişkisi: Türkiye-Avrupa Birliği ülkeleri analizi
The relationship between arable land and food production index as determinants of rural development: Turkey-European Union countries analysis
- Tez No: 943050
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ERDEM HEPAKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Yurtdışındaki ekonomi kuruluşlarının ve yurtiçindeki kamu kurumlarının kırsal kalkınma hakkında yeni paradigmalar ortaya çıkardıkları için kırsal kalkınmaya yönelik beklentilerin giderek arttığı görülmektedir. Kırsal kalkınma kavramını etkileyen unsurların fazlalığı nedeniyle bütüncül kırsal kalkınma planlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, kırsal alanlara yönelik teşviklerde finansal desteklere ihtiyaç duyulmaktadır. AB üye ülkelere ve aday ülkelere kırsal kalkınma bazında finansal destekler sağlamaktadır. Türkiye, AB'nin kırsal destek sağladığı ülkelerden biridir. Türkiye, tekil olarak çiftçilere veya firmalara kırsal kalkınma destekleri sağladığı gibi, AB ile de çiftçilere veya firmalara yönelik kırsal kalkınma destekleri sağlamaktadır. Bu nedenle, AB'nin sağladığı destekler ülkelerin kırsal katma değeri açısından büyük önem taşımaktadır. Literatürdeki kırsal kalkınma çalışmaları çoğunlukla yabancı ağırlıklı olmakla birlikte son yıllarda Türkiye'de de kırsal kalkınma ile ilgili akademik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada ise, Türkiye ve 27 AB ülkesinde kırsal katma değer, gıda üretim endeksi ve ekilebilir araziler arasında ilişki olup olmadığı test edilmektedir. Çalışmadaki veriler, 2004 – 2022 yıllık verileri kapsamaktadır. N>T olduğu için yatay kesit bağımlılığı testinde Friedman Sıra Korelasyonu testi uygulanmıştır. Çıkan sonuca göre, modelde yatay kesit bağımlılığı bulunmadığı ortaya çıkmaktadır. Modelde yatay kesit bağımlılığı olmadığı için birinci kuşak panel birim kök testleri olarak Breitung, Harris Tzavalis, Fisher ADF ve PP birim kök testleri uygulanıp değişkenlerin birinci fark seviyesinde durağan oldukları belirlenmiştir. Çalışmada, yatay kesit bağımlılığı olmadığı için Westerlund Eşbütünleşme Testi uygulanırken değişkenlerin arasında eşbütünleşme ilişkisi bulunmaktadır. Yapılan homojenlik testi sonucunda, panellerin homojen olduğu ortaya çıkmaktadır. Genelleştirilmiş Momentler Tahmincisi (GMM) (Generalized Method of Moments) sonuçlarına göre, kırsal katma değerin birinci gecikmesi ve gıda üretim endeksinin birinci gecikmesi kırsal katma değeri etkilemektedir. Kırsal katma değerin birinci gecikmesi ve gıda üretim endeksinin birinci gecikmesi gıda üretim endeksini etkilediği ortaya çıkmaktadır. Varyans Ayrıştırması sonucuna göre, kırsal katma değerin değişkenine ait öngörü hata varyansının yüzde 95'i kendisine ait şoklardan meydana gelirken, yüzde 4'ü gıda üretim endeksinden ve yüzde 1'i ekilebilir arazilerden kaynaklanan şoklardan meydana gelmektedir. Etki – tepki fonksiyonu sonucuna göre, kırsal katma değer değişkenine verilen şokun ekilebilir araziler ve gıda üretim endeksi üzerindeki etkisi, 5 yıl içinde sona ermektedir. Özdeğer İstikrar Koşuluna göre, tüm özdeğerler birden küçük ve birim çember içerisinde yer aldığından panel VAR'ın istikrar koşullarını sağladığı görülmektedir. Granger Nedensellik testi sonucuna göre, kırsal katma değer ile gıda üretim endeksi arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Dinamik sabit etkiler tahmincisi sonuçlarına göre, değişkenler arasında kısa ve uzun dönemli ilişki olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
As economic organizations abroad and public institutions at home have created new paradigms about rural development, it is seen that expectations for rural development are gradually increasing. Due to the large number of factors affecting the concept of rural development, there is a need for holistic rural development plans. In addition, there is a need for financial support in incentives for rural areas. The EU provides financial support to member and candidate countries on the basis of rural development. Turkey is one of the countries to which the EU provides rural support. Turkey provides rural development subsidies to individual farmers or firms as well as rural development subsidies to farmers or firms with the EU. Therefore, the support provided by the EU is of great importance for the rural value added of countries. Although rural development studies in the literature are mostly foreign-based, academic studies on rural development have been conducted in Turkey in recent years. This study tests whether there is a relationship between rural value added, food production index and arable land in Turkey and 27 EU countries. The data in the study covers annual data for 2004 - 2022. Since N>T, Friedman Rank Correlation test was applied to test for horizontal cross-section dependence. According to the result, there is no horizontal cross-section dependence in the model. Since there is no horizontal cross-section dependence in the model, Breitung, Harris Tzavalis, Fisher ADF and PP unit root tests are applied as first generation panel unit root tests and it is revealed that the variables are stationary at the first difference level. Since there is no horizontal cross-section dependence in the study, Westerlund Cointegration Test is applied and there is a cointegration relationship between the variables. The homogeneity test reveals that the panels are homogeneous. According to the results of the GMM estimator, lag 1 of rural value added and lag 1 of food production index affect rural value added. Lag 1 of rural value added and lag 1 of food production index affect food production index. According to the results of Variance Decomposition, 95 percent of the forecast error variance of the rural value added variable is due to shocks of its own, while 4 percent is due to shocks to the food production index and 1 percent is due to shocks to arable land. According to the impulse-response function result, the shocks to the rural value added variable on arable land and food production index end within 5 years. According to the Eigenvalue Stability Condition, since all eigenvalues are less than one and within the unit circle, it is seen that the panel VAR meets the stability conditions. According to the Granger Causality test, there is a bidirectional causality relationship between rural value added and food production index. According to the results of the dynamic fixed effects estimator, there is a short and long-run relationship between the variables.