Ultrasonografik görüntülemede derinlik ve frekansın yabancı cisim tespiti üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of depth and frequency on foreign body detection in ultrasonographic imaging
  1. Tez No: 943163
  2. Yazar: GAMZENUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SADIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Vücuda dışarıdan giren ve travmatik bir olay sonucunda dokular arasında sıkışıp kalan maddeler yabancı cisim olarak tanımlanır. Bu tür yabancı cisimlerin tespit edilmesi ve görüntülenmesi, tanı ve tedavi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, maksillofasiyal bölgede bulunabilecek farklı boyutlardaki çeşitli yabancı cisimleri ultrasonografi (USG) görüntülerinde ekojenite ve artefakt yönünden değerlendirmek, derinlik ile frekans değişiminin boyut ölçümleri üzerine etkilerini in vitro olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada cam, plastik, taş, grafit, ahşap, tüfek saçması, amalgam, kompozit, reçine ve ortodontik tel olmak üzere on farklı yabancı cisimden oluşan toplam 114 adet örnek incelendi. Yabancı cisimlerin gerçek boyutları dijital kumpas ile ölçüldü, ardından tüm örnekler agar agar içerisinde yüzeyel (10±2 mm) ve derin (30±2 mm) olacak şekilde yerleştirilerek USG ile incelendi. Yabancı cisimlerin ekojeniteleri ve oluşturduğu artefaktlar değerlendirildi; boyut ölçümleri ise 7, 12 ve 15 MHz frekanslarında ayrı ayrı yapıldı. Ölçümler arasındaki farklılıklar Tek Yönlü ANOVA ile analiz edildi ve anlamlı farklılık saptandığında Tukey post-hoc testi uygulandı. Ölçümler arasındaki uyum ve sistematik sapma (bias) Bland-Altman analizi ile değerlendirildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Foreign bodies are defined as materials that penetrate the body from an external source and become lodged within tissues as a result of traumatic events. The detection and imaging of such foreign bodies are of significant importance for diagnosis and treatment. The aim of this study is to evaluate various foreign bodies of different sizes that may be present in the maxillofacial region in terms of echogenicity and artifacts on ultrasonographic (USG) images, and to investigate the effects of depth and frequency variations on size measurements in vitro. Material and Method: In this study, a total of 114 samples comprising ten different types of foreign bodies including glass, plastic, stone, graphite, wood, shotgun pellet, amalgam, composite, resin, and orthodontic wire were examined. The actual sizes of the foreign bodies were measured using a digital caliper. Subsequently, all samples were placed in agar agar superficially (10±2 mm) and deeply (30±2 mm) and examined with USG. Echogenicity and artifacts of the foreign bodies were assessed, and size measurements were performed separately at 7, 12 and 15 MHz frequencies. Measurements were compared using one-way ANOVA, and a Tukey post hoc test was performed when significant differences were observed. Agreement and systematic deviation (bias) were evaluated using Bland-Altman analysis (p0.05).