Konya, Beyşehir, Yeşildağ Mahallesi geleneksel konut mimarisi
The architecture of the traditional houses in Konya, Beyşehir, Yeşildağ Neighborhood
- Tez No: 943279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAAN SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Geleneksel Anadolu konut mimarisi, yalnızca bir yapı kültürü değil; aynı zamanda toplumun tarihsel belleğini, yaşam biçimini ve çevreyle kurduğu ilişkiyi yansıtan özgün bir miras alanıdır. Bu tez çalışması, bu mimari mirasın özelliklerini, tarihsel süreç içerisindeki dönüşümünü ve oluşumunda etkili olan faktörleri bütüncül bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Konya ili Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ Mahallesi'ni örnek çalışma alanı olarak ele almakta; bu yerleşimin geleneksel Anadolu konut mimarisi içerisindeki özgün konumunu, kimliğini ve yapısal karakterini ortaya koymayı hedeflemektedir. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi tanımlanarak araştırmanın teorik zemini gösterilmiştir. İkinci bölümde, Geleneksel Anadolu konutlarının genel özelliklerine dair kavramsal çerçeve sunulmuş; bu yapıların biçimlenmesinde etkili olan unsurlar ve mimari özellikleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Konya ili, Beyşehir ilçesi ele alınmıştır. İlçenin konumu, coğrafi ve iklimsel özellikleri, tarihi, sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı ve genel mimari dokusu analiz edilmiştir. Bu analiz kapsamında, Beyşehir ilçesinin genel özelliklerinin, bölgedeki geleneksel konut mimarisi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, alan çalışmasının yürütüldüğü Yeşildağ Mahallesinin genel özellikleri, yerleşim dokusu ve geleneksel konutlarının mimari özellikleri incelenmiştir. Bu bağlamda, mahalledeki konutların plan özellikleri, cephe özellikleri, yapım teknikleri ve malzeme özellikleri, iç mekân ögeleri ve bezeme ögeleri analiz edilmiştir. Ayrıca geleneksel konutların teknik bilgi ve çizimlerini içeren kataloglar oluşturulmuştur. İncelemeler, yerinde yapılan gözlemler, fotoğraflar, mimari teknik çizimler ve yapı katalogları ile desteklenerek, Yeşildağ Mahallesi' ne özgü geleneksel konut dokusunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Tezin son bölümünde, Yeşildağ Mahallesi'nde yer alan geleneksel konutların özellikleri; yerel kültürel kimliğin korunması, tarihsel sürekliliğin sağlanması ve geleneksel mimarlığın yaşatılması açısından taşıdığı önem ortaya konmuştur. Yapılan saha çalışmaları ve mimari analizler neticesinde, bu yapıların yalnızca tarihsel değer taşıyan unsurlar olmadığı; aynı zamanda toplumsal belleği ve yerel kimliği yansıtan kültürel miras ögeleri olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak bu tez, Yeşildağ Mahallesi'nde gerçekleştirilen saha çalışmaları aracılığıyla bölgedeki geleneksel konut mimarisini belgeleyerek, detaylı mimari analizlerle değerlendirmiş; böylece Anadolu'nun geleneksel konut mirasına özgün ve bilimsel bir katkı sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional Anatolian residential architecture is not only a building culture; it is also a unique heritage area that reflects the historical memory of the society, its way of life and its relationship with the environment. This thesis aims to examine the characteristics of this architectural heritage, its transformation in the historical process and the factors influencing its formation with a holistic approach. The study takes Yeşildağ Neighborhood of Beyşehir district of Konya province as a case study area and aims to reveal the unique position, identity and structural character of this settlement within traditional Anatolian residential architecture. In the first chapter of the thesis, the purpose, scope and method of the study are defined and the theoretical basis of the research is presented. In the second chapter, the conceptual framework of the general characteristics of Traditional Anatolian Houses is presented; the elements that are effective in shaping these buildings and their architectural features are evaluated. In the third chapter, Konya province, Beyşehir district is discussed. The geographical structure, historical background, socio-cultural characteristics and architectural texture of the district are analyzed. Within the scope of this analysis, the position of Yeşildağ Neighborhood within the traditional architectural texture of Beyşehir is evaluated and the cultural and aesthetic values of the houses in the neighborhood are emphasized. In the fourth chapter, the general characteristics, settlement texture and architectural features of the traditional houses of Yeşildağ Neighborhood, where the fieldwork was carried out, were examined. In this context, the plan features, façade features, construction techniques and material features, interior elements and decoration elements of the houses in the neighborhood were analyzed. In addition, catalogs containing technical information and drawings of traditional houses were created. It is aimed to reveal the traditional architectural texture specific to Yeşildağ Neighborhood by supporting the investigations with on-site observations, photographs, architectural technical drawings and building catalogs. In the last part of the thesis, the importance of the traditional houses in Yeşildağ Neighborhood in terms of preserving local cultural identity, ensuring historical continuity and keeping traditional architecture alive is revealed. As a result of the field studies and architectural analysis, it is concluded that these buildings are not only elements of historical value; they are also cultural heritage elements that reflect social memory and local identity. As a result, this thesis has documented the traditional residential architecture in the region through field studies in Yeşildağ Neighborhood and evaluated it with detailed architectural analysis; thus, it aims to make a unique and scientific contribution to the traditional residential heritage of Anatolia.