Fiziksel aktivite içeren sanal gerçeklik egzersiz oyunlarının sedanter iş yeri çalışanlarında fiziksel ve bilişsel sağlık üzerindeki etkileri
The effects of virtual reality-based exercise games on physical and cognitive health in sedentary workplace employees
- Tez No: 943280
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte iş yerlerinde artan fiziksel hareketsizlik ve sedanter yaşam tarzı, çalışanların hem fiziksel sağlıklarını hem de bilişsel işlevlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, sedanter iş yeri çalışanlarına uygulanan sanal gerçeklik (SG) tabanlı fiziksel aktivite (FA) programının fiziksel ve bilişsel sağlık üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, İstanbul Medipol Üniversitesi bünyesinde akademik ve idari olarak görev yapmakta olan 30-60 yaş arası (38,53+6,01), FA düzeyi düşük olan 23 kadın ve 9 erkek toplam 32 birey üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlayan bireylerin FA seviyeleri belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği' nin Kısa Formu (IPAQ-SF) kullanıldı. FA düzeyi düşük olanlar (0.05).
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, increasing physical inactivity and sedentary lifestyles in workplaces have negatively affected both the physical health and cognitive functions of employees. The aim of this study is to examine the effects of a virtual reality (VR)-based physical activity (PA) program on the physical and cognitive health of sedentary workers. The study was conducted on 32 voluntary participants (23 women, 9 men; mean age 38.53 ± 6.01) aged between 30 and 60, who work in academic and administrative positions at Istanbul Medipol University and were identified as having low PA levels. The International Physical Activity Questionnaire – Short Form (IPAQ-SF) was used to assess PA levels, and individuals with low activity (0.05). Cognitive performance was evaluated using the Central Nervous System Vital Signs (CNSVS) computerized neuropsychological test battery.