İşe yeni başlayan hemşirelerde bütünleşik anksiyete ve stresi etkileyen sosyodemografik ve mesleki faktörlerin belirlenmesi
Determining sociodemographic and professional factors affecting integradte anxiety and stress in novice nurses
  1. Tez No: 943284
  2. Yazar: HATİCE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU HİÇDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İşe Yeni Başlayan Hemşirelerde Bütünleşik Anksiyete ve Stresi Etkileyen Sosyodemografik ve Mesleki Faktörlerin Belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Psikiyatri Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. İşe yeni başlayan hemşirelerin klinik ortama uyum sağlayabilmesi ve kaliteli bakım sunumu için desteklenmelerinde anksiyete ve stres yaratan unsurların anlaşılması ve çözüme yönelik faaliyetlerin planlanması önemlidir. Bu araştırmanın amacı, işe yeni başlayan hemşirelerin anksiyete ve stres düzeyleri ile anksiyete ve stres düzeylerini etkileyen sosyodemografik ve mesleki faktörlerin belirlenmesidir. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı yapıdadır. Araştırmanın örneklemini Ankara İli Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki 200 ve üzeri yatak kapasiteli hastanelerde işe yeni başlayan 201 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik ve Mesleki Özellikler Formu ile Bütünleşik Anksiyete Stres Ölçeğinden yararlanılmıştır. Verilerin parametrik test varsayımlarını karşıladığı durumda bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında ANOVA testi; karşılamadığı durumlarda ise iki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Farkı yaratan grup/grupların ortaya çıkartılması için Post Hoc Bonferroni ve Düzeltilmiş Bonferroni testleri uygulanmıştır. Normal dağılıma uygun olmayan sürekli ölçümler arası ilişkileri incelenmesinde Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Bağımlı sürekli değişkenin bağımsız değişkenler ile matematiksel modellenmesinde Stepwise yaklaşımı ile Çoklu Doğrusal Regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining Sociodemographic and Professional Factors Affecting Anxiety and Stress in Novice Nurses, Hacettepe University Institute of Health Sciences Psychiatric Nursing Program Master's Thesis, Ankara, 2025. It is important to understand the factors that create anxiety and stress and to plan activities to solve them so that new nurses can easily adapt to the clinical environment and provide quality nursing care. The aim of this study is to determine the anxiety and stress levels of novice nurses and the sociodemographic and professional factors that affect anxiety and stress levels. This study has a descriptive and correlational design. The sample of the study consisted of 201 novice nurses who started working in hospitals with a bed capacity of 200 or more within the borders of Ankara Metropolitan Municipality. The Sociodemographic and Professional Characteristics Form and the Integrated Anxiety Stress Scale were used for data collection. In cases where the data met the parametric test assumptions, the independent sample t test was used for the comparison of two independent groups and the ANOVA test was used for the comparison of three or more groups; in cases where the data did not meet the assumptions, the Mann Whitney U test was used for the comparison of two groups and the Kruskal Wallis test was used for the comparison of three or more groups. Post Hoc Bonferroni and Corrected Bonferroni tests were performed to reveal the group/groups that created the difference. Spearman correlation analysis was applied to examine the relationships between continuous measurements that were not suitable for normal distribution. Stepwise approach and Linear Regression analysis were used in mathematical modeling of the dependent continuous variable with independent variables.