İnşaat projelerinde ekip içi iletişimin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Investigation of team communication in construction projects with structural equation model
- Tez No: 943320
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnşaat projelerinin yaşam döngüsünün her aşamasında proje faaliyetleri, süreçleri ve kararları hakkında ekip üyelerinin sıkça iletişim içinde bulunmaları gerekmektedir. Etkili iletişim ile proje başarısını olumsuz yönde etkileyecek durumlar önlenebilirken, kişiler arası zayıf iletişim ile projede istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu çalışmada, inşaat projelerinde iletişimin sağlanmasını etkileyen kuramsal dayanağı olan temel elementlerin, proje süresi boyunca birbirleriyle etkileşim içinde olduğu çeşitli yapıların ve iletişimin farklı stillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmadaki amaçlara ulaşabilmek için kapsamlı literatür taraması yapılmış ve buna bağlı olarak anket çalışması geliştirilerek inşaat sektöründe yer alan profesyonellerden araştırma için veri toplanmıştır. Literatürde belirlenen araştırma boşluklarına dayalı olarak iki adet yapısal eşitlik modeli geliştirilmiş ve bütüncül bir yaklaşımla iletişimin çeşitli faktörleri incelenmiştir. İlk olarak, iletişim unsurunun temel yapılarını belirlemeye yönelik yapısal bir model geliştirilmiş ve iletişimin başlıca yapıları ve bu yapıların altında yatan gizli kalıpları keşfedilmiştir. İkinci olarak, literatür araştırması sonucunda iletişim ile ilgili çeşitli faktörler elde edilmiştir. Bu faktörler iletişim yöntemleri, aktarılma şekilleri ve dinamik sonuçları olarak gruplandırılarak kapsayıcı ve pratik bir çerçeve geliştirilmiş ve istatistiksel analizler aracılığıyla bu faktörler farklı bağlamlarda değerlendirilmiştir. Son olarak, proje, grup ve bireysel seviyelerde yapıların iletişim kalitesi üzerindeki etkilerini gösteren ve proje karmaşıklığını düzenleyici değişken olarak dahil eden kavramsal bir model geliştirilmiş ve model analizleri gerçekleştirilmiştir. Genel olarak, bu çalışma iletişim konusunda değerli anlayışlar sunarak sektör uygulayıcılarının iletişim performanslarını iyileştirmelerine ve etkili iletişim stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Project team members need to communicate frequently about project activities, processes, and decisions at every stage in the life cycle of construction projects. While effective communication can prevent situations that can negatively affect project success, poor communication between individuals can lead to undesirable consequences in construction projects. In this study, various constructs that interact with each other and different styles influencing communication in construction projects are examined. To achieve the study objective, a comprehensive literature review was conducted, which enabled to develop a questionnaire survey. Required data for the research was collected from construction industry professionals. Based on research gaps identified in the literature, two structural equation models were developed, and various communication factors were examined with a holistic approach. First, a structural model was developed to determine the main elements of communication components and the main communication constructs, and hidden patterns underlying these constructs were discovered. Second, various factors related to communication were obtained based on the literature review. By developing a comprehensive and practical framework, these factors were grouped as communication methods, communication transfer forms, and communication dynamics, which were evaluated in different contexts through statistical analyses. Finally, a conceptual model was developed, and model tests were performed to demonstrate the effects of constructs on communication quality at the project, group, and individual levels including project complexity as a moderating variable. Overall, this study provides valuable insights into communication that can help industry practitioners improve their communication performance and develop effective communication strategies.