Fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlığı düzeyleri ve aşı karşıtlığına yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of pre-service science teachers health literacy levels and their attitudes towards vaccine hesitancy
  1. Tez No: 943331
  2. Yazar: GÖKHAN YOZKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sağlık okuryazarlığı (SOY), bireylerin temel sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için edinilmesi gereken bilişsel ve sosyal bir yeterliliktir. Bireylerin yetersiz sağlık okuryazarlığı kaçınılmaz olarak yaşam kalitelerinin düşmesine, sağlık hizmetlerine erişimde zorluklara ve sağlık sisteminde önemli miktarda insan ve mali kaynak tüketimine yol açacaktır. Aşı karşıtlığı (AK) aşı yaptırma konusunda isteksizlik veya reddetme anlamına gelir. Bu durum, aşı güvenliğiyle ilgili endişeler, sağlık sistemlerine güvensizlik, sosyal medyada dolaşan yanlış bilgiler, kültürel inançlar ve yetersiz sağlık okuryazarlığı gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının aşı karşıtlığı ve sağlık okuryazarlığı düzeylerini belirlemek ve sağlık okuryazarlığı ile aşı karşıtlığı tutumları arasında bir ilişkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu çalışma tanımlayıcı türde bir araştırma olup, örneklemi İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 165 Fen Bilgisi öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Aşı Karşıtlığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlarımıza göre, fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlığı ve aşı karşıtlığı puanlarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Sağlık okuryazarlığı ile aşı karşıtlığı arasında düşük düzeyde negatif bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu sonuç, fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlığı düzeyleri arttıkça aşı karşıtlığı düzeylerinin azaldığı anlamına gelmektedir. Araştırmamızın sonuçlarına göre; fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlığı ve aşı karşıtlığı düzeylerinin incelenen demografik özelliklere göre farklılaşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health literacy (HL) is a cognitive and social competence that must be acquired so that individuals can best benefit from basic health services. Inadequate health literacy of individuals will inevitably lead to a decrease in their quality of life, difficulties in accessing health services, and significant consumption of human and financial resources in the health system. Vaccine hesitancy (VH) refers to the reluctance or refusal to get vaccinated. This can be influenced by various factors, including concerns about vaccine safety, distrust of healthcare systems, misinformation circulating on social media, cultural beliefs, and inadequate health literacy. The aim of this study is to determine the vaccine hesitancy and health literacy levels of pre-service science teachers and to investigate whether there is a relationship between health literacy and attitudes towards vaccine hesitancy. This study is of descriptive type and the sample consisted of 165 students studying at the Education Faculty of Inonu University. The data were collected using the“Information Form”,“Health Literacy Scale”and“Vaccine Hesitancy Scale”. According to our results, pre-service science teachers' health literacy is at a good level and their vaccine hesitancy scores are at a moderate level. It was observed that there was a low-level negative relationship between health literacy and vaccine hesitancy. This result means that as the health literacy levels of pre-service science teachers increase, their vaccine hesitancy levels decrease. According to the results of our research; it is seen that the health literacy and vaccine hesitancy of pre-service science teachers are not affected by demographic characteristic.