Napoléon Bonaparte'ın Balkan politikası: Arnavutluk ve Mora örneği
The Balkan policy of Napoléon Bonaparte: The examples of Albania and Morea
  1. Tez No: 943332
  2. Yazar: BETÜL BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Avrupalı devletler ve Osmanlı Devleti, Fransız Devrimi'ni ilk başlarda Fransa'nın iç sorunu olarak değerlendirse de Devrim sonucu ortaya çıkan İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi ile dünya tarihine damgasını vuracak olan Napoléon Bonaparte'ın yaptıkları zor zamanlar yaşamalarına sebep oldu. Napoléon, Kuzey İtalya Seferi sonucu Avusturya ile 1797 yılında imzaladığı Campo Formio Antlaşması'ndan sonra Yedi Ada'yı ele geçirdi. Böylece Osmanlı Devleti ile Fransa tarihte ilk kez sınır komşusu olmuştur. Osmanlı Devleti'ni büyük bir güç olarak gören Napoléon, bundan sonra Osmanlı Devleti'nin ömrünü tamamlamış bir siyasî organizasyon olduğunu düşünmeye başlayacak ve Yedi Ada'yı ele geçirdikten sonra ganimetten pay almak için yönünü Balkanlara çevirecektir. Napoléon, burada asayişi bozmak için en hazır durumdaki siyasî potansiyel olan Helen milliyetçiliğini Balkan politikasının merkezine yerleştirmiştir. Osmanlı Devleti boyunduruğu altındaki Helenleri, İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi'nin ortaya çıkarmış olduğu özgürlük ve eşitlik ideolojisini kullanarak yanına çekmeye çalışmıştır. Napoléon'un Balkanlarda yürüteceği her türlü hareket, Balkanların coğrafi öneminden dolayı Rusya ve İngiltere için de büyük bir tehdit oluşturmuştur. Bundan dolayı Napoléon'un tek başına Balkanlara hâkim olmasına izin vermeyeceklerdir. Özellikle bölgede yaşayanlar ile din-mezhep birliği mevcut olan Rusya, Kuzey İtalya Seferi'nden itibaren Osmanlı Devleti'ni uyarmaya başlayacak ve her türlü yardım ile Osmanlı Devleti'nin yanında yer alacaktır. Böylece Napoléon'un, Balkan politikasının temeline Helen milliyetçiliğini koyması, Osmanlı Devleti içerisinde asayiş sorunlarına neden olurken Rusya ve İngiltere için de stratejik tehdit oluşturarak bu üç devleti bir araya getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the French Revolution was initially perceived as an internal problem of France by the European states and the Ottoman Empire, the actions of Napoléon Bonaparte, who would leave his mark on world history with the Declaration of the Rights of Man and of the Citizen that emerged as a result of the revolution caused these states to go through difficult times. Napoléon captured the Seven Islands after the Treaty of Campo Formio was signed with Austria in 1797 as a result of the Northern Italian campaign. Thus, the Ottoman Empire and France became border neighbors for the first time in history. Napoléon, who saw the Ottoman Empire as a great power, would henceforth begin to think that the Ottoman Empire had completed its political life, and after captured the Seven Islands, he would turn to the Balkans to get a share of the spoils. Napoléon placed Hellenic nationalism, the political potential most ready to disrupt order, at the centre of his Balkan policy. He tried to win over the Hellenes under the yoke of the Ottoman Empire by using the ideology of freedom and equality that emerged in the Declaration of the Rights of Man and of the Citizen. Any action that Napoléon would take in the Balkans would pose a great threat to Russia and England due to the geographical importance of the Balkans. For this reason, they will not allow Napoléon to dominate the Balkans alone. Russia,which had a common religion and sect with the people living in the region, would begin to warn the Ottoman Empire after the Northern Italy campaign and would stand by the Ottoman Empire with all kinds of assistance. Thus, Napoléon's placing Hellenic nationalism at the basis of his Balkan policy caused security problems within the Ottoman Empire and posed a strategic threat to Russia and England, bringing these three states together