Erken yaşta evlendirilen ileri yetişkinlik dönemindeki kadınların yaşlanma süreci ve çocuk gelinler hakkındaki görüşleri
Opinions of women in later adulthood who were married at an early age about the aging process and child brides
- Tez No: 943344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR SADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Erken yaşta evlendirilen kadınların yaşlanma süreci hakkındaki görüşleri ortaya konularak bu deneyimivnin insan yaşamına uzun vadede olan etkisini açıklamak bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmada çözümlenmesi amaçlanan temel sorunsal; erken yaşta evlendirilen kadınların bu deneyim üzerinden yıllar geçtikten sonra içerisinde bulundukları mevcut ileri yetişkinlik döneminde fiziksel, psiko-sosyal, bilişsel sağlık yönünden kendileri hakkındaki görüşlerinin nitel araştırma yöntemi ile analiz edilerek erken yaşta evlendirilmenin kadınların yaşam sürecine etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi, T.C. Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlükleri'nde hizmet almakta olan erken yaşta evlilik deneyime sahip ileri yetişkinlik dönemindeki (60 yaş ve üstü) 9 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Görüşmeler, her bir katılımcı için“Bilgilendirilmiş Onam Formu”nun sesli bir şekilde katılımcıya okunması, görüşme sürecinin açıklanması, araştırmaya katılmak için gönüllü olduğunu beyan eden katılımcılardan sözlü ve yazılı onam alınması ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara 8 adet sorudan oluşan“Sosyo-demografik Bilgi Formu”ve 14 adet açık uçlu sorudan oluşan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”uygulanmıştır. Araştırmanın temel sonucu, ileri yetişkinlik dönemindeki kadınların erken yaşta evlilik deneyiminin yaşlanma sürecinde genel sağlık durumunu, psiko-sosyal sağlık durumunu, fiziksel sağlık durumunu olumsuz yönde etkilediği görüşü ve mevcut durumda erken yaşta evlendirilmeye karşı görüş içerisinde olmalarıdır. Bu araştırmada elde edilen sonucun bilim dünyasına katkıda bulunan ayırıcı özelliği, örneklem yaş ortalamasının 75 olması ve dolayısıyla erken yaşta evliliğin uzun süreli sonuçlarını yine bunu deneyimleyen ileri yaştaki kadınların görüşlerinden yola çıkılarak alan yazına kazandırmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of women who were married at an early age about the aging process and to explain the long-term impact of this experience on human life. The main problem that is aimed to be solved in the research is to reveal the effects of early marriage on the life course of women by analyzing their views about themselves in terms of physical, psycho-social and cognitive health in their current advanced adulthood years after this experience, using qualitative research method. The sample of the study consists of 9 female participants in advanced adulthood (60 years of age and above) with early marriage experience who are receiving services in the Nursing Home, Elderly Care and Rehabilitation Center Directorates affiliated to the Bursa Family and Social Services Provincial Directorate of the Republic of Turkey. Interviews were conducted by reading the“Informed Consent Form”out loud to each participant, explaining the interview process, and obtaining verbal and written consent from participants who declared that they volunteered to participate in the research. A“Socio-demographic Information Form”consisting of 8 questions and a“Semi-Structured Interview Form”consisting of 14 open-ended questions were applied to the participants. The main result of the research is that women in advanced adulthood have an opinion that their experience of early marriage negatively affects their general health, psychosocial health and physical health during the aging process, and that they are currently against early marriage. The distinctive feature of the results obtained in this study that contributes to the scientific world is that the average age of the sample is 75, and therefore, the long-term consequences of early marriage are brought to the literature based on the views of older women who have experienced this.