Evde sağlık hastalarında farklı ölçekler ile malnütrisyon varlığı ile günlük yaşam aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between malnutrition and activities of daily living levels using different scales in home care patients
- Tez No: 943374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimine başvuran hastalarda farklı ölçekler ile malnütrisyon varlığı ile günlük yaşam aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel nitelikte olan bu çalışmaya, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimine başvuran 65 yaş ve üzeri gönüllü bireyler alındı. Örneklem büyüklüğü open epi size örneklem hesaplama aracıyla, %95 güven aralığında %5 hata payı ve %10 fire eklendiğinde en az 376 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya 376 kişi alınmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Veri Formu, MUST (Malnütriyon Evrensel Tarama Aracı), MNA (Mini Nütrisyonel Değerlendirme) Ölçeği, Nutrisyonel Tarama Testi-2002 (NRS-2002), Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Fisher'ın Kesin Testi, Ki-Kare ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 376 kişinin 102'si (%27,1) erkek, 274'ü (%72,9) kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 82,9±7,3 yıl, vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması ise 26,09±5,95 olarak saptandı. MUST Ölçeği düzeylerine göre hastaların %51,9'u malnütrisyon açısından yüksek risk, %34,3'ü düşük risk ve %13,8'i orta risk düzeyinde yer aldı. MNA-SF puanı'na göre hastaların %38,6'sının malnütrisyon riski altında, %34,8'inin malnütrisyonlu ve %26,6'sının normal nütrisyon durumunda olduğu tespit edildi. MNA Uzun Form puanı'na göre ise hastaların %43,4'ü malnütrisyon riski altında, %32,2'si malnütrisyonlu ve %24,4'ü normal nütrisyon durumunda yer almaktaydı. NRS-2002 Ölçeği'ne göre hastaların %58,2'sinde malnütrisyon riski bulunduğu, %41,8'inde ise malnütrisyon riski bulunmadığı belirlendi. Günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık düzeyi değerlendirildiğinde, hastaların %45,5'i ileri derecede, %40,2'si tam, %13,0'ı orta derecede, %0,8'i hafif derecede bağımlı ve %0,5'i tam bağımsız olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between the presence of malnutrition, assessed using different scales, and the levels of daily living activities in patients applying to the Home Care Services Unit of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education and Research Hospital. Method: This descriptive cross-sectional study included voluntary individuals aged 65 years and older who applied to the Home Healthcare Services Unit of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education and Research Hospital. The sample size was calculated using the OpenEpi sample size calculator, with a 95% confidence interval, a 5% margin of error, and an additional 10% attrition rate, resulting in a minimum required sample of 376 participants. A total of 376 individuals were included in the study. Data were collected using the Sociodemographic Data Form, Malnutrition Universal Screening Tool (MUST), Mini Nutritional Assessment (MNA) Scale, Nutritional Risk Screening 2002 (NRS-2002), and the Barthel Index of Activities of Daily Living. For data analysis, the Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Fisher's Exact Test, Chi-Square test, and Spearman correlation test were employed. Results: Among the 376 individuals included in the study, 102 (27.1%) were male and 274 (72.9%) were female. The mean age of the participants was 82.9 ± 7.3 years, and the mean body mass index (BMI) was calculated as 26.09 ± 5.95. According to the MUST risk classification, 51.9% of the patients were at high risk of malnutrition, 34.3% at low risk, and 13.8% at moderate risk. Based on the MNA-SF score, 38.6% of the patients were at risk of malnutrition, 34.8% were malnourished, and 26.6% were in a normal nutritional state. According to the MNA Long Form, 43.4% were at risk of malnutrition, 32.2% were malnourished, and 24.4% had a normal nutritional status. Based on the NRS-2002 classification, 58.2% of the patients were identified as being at risk of malnutrition, while 41.8% had no such risk. Regarding functional status in activities of daily living, 45.5% of the patients were classified as severely dependent, 40.2% as fully dependent, 13.0% as moderately dependent, 0.8% as mildly dependent, and 0.5% as fully independent.