Şebekeden bağımsız mobil güneş enerji sistemi taşıyıcı römorkun şasi tasarımı ve statik analizi
Off-grid solar system mounted trailer chassis design and static analysis
- Tez No: 943463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER SÜREYYA KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, tasarım kısıtları önceden belirlenmiş, şebekeden bağımsız mobil güneş enerji sistemi taşıyacak hafif römork şasi tasarımı incelenmiştir. Güneş enerji sistemleri, römork ve şasi sistemleri ile sonlu elemanlar analizi alanlarında geniş literatür taraması yapılmıştır. Literatür taramasında elde edilen bilgi ve oluşturulan kavramsal tasarım sonrası farklı şasi tasarımları Solidworks tasarım programı ile gerçekleştirilmiştir. Tasarımlar ANSYS programı ile sonlu elemanlar analizi yapılarak tasarım değişikliklerinin ürün mukavemetine etkisi incelenmiştir. Dört farklı tasarım versiyonunun incelendiği tez çalışmamızda faydalı yüke karşı römorkun statik rijitliği farklı tasarım varyasyonları ile incelenmiştir. Bulgular karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve tasarım kısıtları dahilinde faydalı yükü taşıyabilecek optimum şasi tasarımına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of a lightweight trailer chassis to carry an off-grid mobile solar energy system with predetermined design constraints is investigated. An extensive literature review was conducted in the fields of solar energy systems, trailer and chassis systems and finite element analysis. After the information obtained in the literature review and the conceptual design, different chassis designs were developed with Solidworks design program. The designs were analyzed by finite element analysis with ANSYS program and the effect of design changes on product strength was examined. In our thesis study where four different design variations were examined, the static rigidity of the trailer against the payload was examined with different design variations. The results were evaluated comparatively and the optimum chassis design that can carry the payload was determined.