Akut yüksek şiddetli aralıklı egzersiz ve orta şiddetli dayanıklılık egzersizi sonrası kandan izole edilen eksozomların insan kanser hücre hatlarında anti-kanser etkilerinin incelenmesi
Investigation of anti-cancer effects of exosomes isolated from blood after acute high intensity intermittent exercise and moderate intensity endurance exercise on human cancer cell lines
  1. Tez No: 943481
  2. Yazar: BERKAY ÖZERKLİĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN NAZAN KOŞAR, PROF. DR. ZELİHA GÜNNUR DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Düzenli egzersizin kanser insidansını azalttığı ve prognozunu iyileştirdiği bilinmekle beraber bu pozitif etkilerin altında yatan mekanizmalar halen aydınlatılmamıştır. Son yıllarda birçok çalışma, egzersizin hücresel iletişim için gerekli olan ekstrasellüler veziküller (EV'ler) aracılığı ile çok sayıda farklı hastalıkta terapötik etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, farklı iki egzersiz modalitesi sonrası sağlıklı genç erkeklerin serumundan elde edilen egzersiz kaynaklı EV'lerin A549 ve HT-29 insan akciğer ve kolon kanseri hücreleri üzerindeki anti-tümorijenik etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya, fiziksel olarak aktif 10 erkek (ortalama yaş: 25,4± 6,2; vücut ağırlığı: 73,4± 6,1 kg; boy: 176,9± 6,9 cm; maksimal oksijen tüketimi (VO2maks): 45,0 ± 3,7 ml/dk/kg) katılmıştır. Katılımcılar, randomize çapraz tasarımla, toplam iş yükü eşleştirilmiş, ortalama 20 dakika süren ve en az 48 saat ara gerçekleştirilen iki farklı egzersiz protokolünü tamamlamıştır: yüksek şiddetli aralıklı egzersiz (YŞAE) ve orta şiddetli dayanıklılık egzersizi (OŞDE). İlk yapılan egzersiz öncesi dinlenim halinde (ÖN) ve her egzersiz protokolünden hemen sonra katılımcıların serum örneklerinden elde edilen EV'ler, A549 Akciğer ve HT-29 kolon kanser hücrelerine verilmiştir. Çalışmaya, kanser hücre hatlarına sadece fosfat tamponlu tuz (PBS) uygulamasının yapıldığı bir Kontrol denemesi de eklenmiştir. EV uygulamasının antitümerojenik etkileri, hücre canlılığı ve hücre proliferasyonu deneyleri, Bax, Bcl-2 ve Kaspaz-3, y-H2AX protein eksperesyon düzeylerinin Western Blot yöntemiyle belirlenmesi ve çift zincir DNA kırığına sahip hücrelerin saptanması için TUNEL-pozitif hücre sayısının belirlenmesi ile değerlendirilmiştir. Bu amaçla, Kontrol (kanser hücre hatlarına sadece PBS uygulaması), ÖN (egzersiz öncesi alınan serumdan elde edilen eksozomlar), OŞDE ve YŞAE sonrası elde edilen eksozomların incelenen değişkenlere etkisi karşılaştırılmıştır. Denemeler arası farklılıklar, Tek Yönlü Varyans Analizi ile karşılaştırılmıştır. EV uygulaması, HT-29 ve A549 insan kanser hücre hatlarında hücre canlılığını azaltmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Regular exercise has been demonstrated to reduce cancer incidence rates and improve prognosis; however, despite the knowledge that exercise prevents and ameliorates cancer, the molecular mechanisms has not been fully understood. In recent years, numerous studies have demonstrated that exercise exerts therapeutic effects in various diseases through extracellular vesicles (EVs), which are crucial for cellular communication. The objective of this study was to investigate the anti-tumorigenic effects of exercise-induced EVs derived from the serum of healthy young male participants on human lung and colon cancer cells (A549 and HT-29, respectively) after different exercise modalities. Ten physically active men (mean age: 25.4 ± 6.2 years; body weight: 73.4 ± 6.1 kg; height: 176.9 ± 6.9 cm; maximal oxygen consumption [VO₂max]: 45.0 ± 3.7 ml/min/kg) participated in the study. Using a randomized crossover design, participants completed two different exercise protocols—high-intensity interval exercise (HIIE) and moderate-intensity continues exercise (MICE)—each matched for total work and lasting approximately 20 minutes, with at least 48 hours of rest between sessions. Extracellular vesicles (EVs) isolated from serum samples collected at rest prior to the first exercise session (PRE) and immediately after each exercise protocol were adminestered to A549 lung and HT-29 colon cancer cell lines. Additionally, a Control trial, in which the cancer cell lines were treated with PBS alone included in the study. The antitumorogenic effects of EV administration were assessed through cell viability and proliferation analysis, determining the protein expression levels of Bax, Bcl-2, and Caspase-3 by Western blotting, and quantifying the number of TUNEL-positive cells as an indicator of double-stranded DNA breaks. For this purpose, the effects of Control (application of (phosphate buffered saline) PBS only to cancer cell lines), PRE (EVs obtained from pre-exercise serum), EVs obtained after MICE and HIIE were compared. Differences between trials were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA). EV treatment significantly decreased cell viability in both HT-29 and A549 human cancer cell lines (p0.05).