Başlangıç çürüklerinin beyazlatma sonrası kalsiyum silikat sodyum fosfat florür ile remineralizasyonunun renk, mikrosertlik ve yüzey özelliklerine etkisi
The effect of remineralization with calcium silicate sodium phosphate fluoride following whitening on color, microhardness and surface characteristics of initial caries lesions
- Tez No: 943492
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA GÜLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ev tipi veya ofis tipi bir beyazlatma ajanı ile kalsiyum silikat sodyum fosfat florür içerikli bir diş macununun birlikte kullanımının başlangıç çürük lezyonlarının renk ve sertliğine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Ortodontik sebeplerle çekilmiş 40 adet insan premolar dişlerinin 30 tanesinde yapay olarak başlangıç çürük lezyonu oluşturulmuş, kronları bukko-lingual olarak kesilerek 80 örnek elde edilmiştir. 12 tanesi sağlam, 48 tanesi demineralize mine yüzeylerinden olmak üzere benzer mikrosertlik değerlerine sahip 60 örnek seçilmiştir. Başlangıç renk ölçümleri bir spektrofotometre ile yapılmıştır. Yapay çürük lezyonlu 48 örnek rastgele 4 gruba ayrılmıştır: Kalsiyum Silikat Sodyum Fosfat Florür (CSSPF); % 40 hidrojen peroksit+kalsiyum silikat sodyum fosfat florür (HP+CSSPF); % 16 karbamid peroksit+kalsiyum silikat sodyum fosfat florür (CP+CSSPF); tedavi edilmemiş başlangıç çürük lezyonları (BÇL). Beyazlatma ve remineralizasyon uygulamalarının ardından renk ve mikrosertlik ölçümleri tekrarlanmış, her gruptan birer örnek seçilerek SEM analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis testi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of using a home or office whitening agent in conjunction with a toothpaste containing calcium silicate sodium phosphate fluoride on the color and hardness of initial caries lesions. Material and Methods: Initial caries lesions were artificially created in 30 human premolar teeth extracted for orthodontic reasons, resulting in 80 samples obtained by cutting the crowns buccolingually. Sixty samples, 12 sound and 48 demineralized enamel surfaces with similar microhardness values, were selected. Initial color measurements were performed with a spectrophotometer. The 48 samples with artificial caries lesions were randomly divided into 4 groups: calcium silicate sodium phosphate fluoride (CSSPF); 40% hydrogen peroxide + calcium silicate sodium phosphate fluoride (HP+CSSPF); 16% carbamide peroxide + calcium silicate sodium phosphate fluoride (CP+CSSPF); untreated initial caries lesions (BÇL). After whitening and remineralization treatments, color and microhardness measurements were repeated, and one sample from each group was selected for SEM analysis. Statistical analysis of the obtained data was performed using one-way analysis of variance and the Kruskal-Wallis test.