Emmanuel Levinas'ın felsefesinde imkân olarak etik
Ethics as possibility in Emmanuel Levinas
  1. Tez No: 943502
  2. Yazar: SERKAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ontoloji, fenomenoloji, onto-fenomenoloji, onto-teoloji, metafizik gibi felsefenin yapıtaşı olan kavramlar, Emmanuel Levinas'ın metafizik olarak etiğine giden yolda öne çıkan kavramlardır. Filozofun bütün bu kavramsal bağlamlara getirdiği eleştiriler hiç şüphesiz ki onların barındırdığı birçok açmazın görülebilmesini sağlamaktadır. Bu hususta Levinas, ontolojinin çerçevesine giren tüm yapıları kesintiye uğratıp onlardan ayrılmak suretiyle, aynının mantığından çıkabilmek adına, metafizik olarak etiğin kendisini tüm düşünce dizgelerinin en üstünde konumlandırıp bir imkân olarak yeni bir izleği net bir yol olarak belirlemiştir. Levinas'ın bu denli radikal tutumu kaçınılmaz olarak, metafizik olarak etiğin kendi içerisinde barındırdığı açmazları beraberinde getirmiştir zira radikal bir tutum, etiğin sarsılmaz bir izlek üzerine kurulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda, Levinas'ın imkân olarak ortaya koyduğu etik anlayışının, imkân olarak kalışı fikri esastır. Bu bağlamda, Levinas'ın etik anlayışının merkezinde olan Tanrı ve sorumluluk kavramlarının barındırdıkları paradokslar aracılığıyla etiğin ilksel oluşu ve kendi yapısı içerisinde imkân olarak kalışı çerçevesinde düşünülmesi tezin esas amacını oluşturmaktadır. İlk olarak, Levinas'ın, mutlak Başka ve Başka arasındaki müphem ilişkiden hareketle, Tanrı ve etik anlayışı arasındaki ilksel oluş bağlamında etiğin imkân olarak kalışı fikri açımlanmıştır. Ardından, sorumluluk kavramı, etik özneleşmenin imkânı, ontolojik düzlem ile etik arasındaki paradoksal bağlam sınırsız ilk sorumluluk kavramı üzerinden detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts which are the constituting elements of philosophy such as ontology, phenomenology, ontophenomenology, onto-theology, metaphysics play a decisive role as prominent concepts on the path to ethics as metaphysics of Emmanuel Levinas. The criticisms that the philosopher brought to all these conceptual contexts undoubtedly enable the many aporias to be discerned. In this respect, Levinas established a new path as a possible ultimate context by positioning ethics as metaphysics itself at the top of all thoughts and ideas in order to disrupt all the structures that fall within the framework of ontology and to be able to get rid of the perception of sameness as other. Inevitably, his radical stance has brought along the aporiasthat ethics as metaphysics contains within itself since such a radical stance necessitates that ethics be grounded upon a steady path. Within this context, ethical comprehension that Levinas' puts forward as a possibility and remains a possibility is fundamental. In this context, the main objective of the thesis is to consider, through the paradoxes inherent in the concepts of God and responsibility at the center of Levinas' ethical comprehension, both the primordial nature of ethics and how it remains a possibility within its own structural framework. Initially, Levinas idea of ethics remaining as a possibility has been explicated within the context of the primordial nature between God and the understanding of ethics, based on the ambiguous relationship between the Absolutely Other and the Other. Subsequently, the concept of responsibility is elaborated through the possibility of ethical subjectification and the paradox between the ontological sphere and ethics via the concept of unlimited initial responsibility