Uluslararası örgütler ve doğal afetlerde iletişim: Japonya ve Türkiye örneği
Communication of the international institutes and natural disasters: Cases of Japan and Türkiye
  1. Tez No: 943558
  2. Yazar: ERTUĞRUL BÜYÜKCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE HATUN KILIÇBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Doğal afetler, bireylerin yaşamlarını derinden etkileyen, toplumsal yapı üzerinde ekonomik, sosyal ve psikolojik yıkımlara neden olan olaylardır. Bu çalışmada, küresel ısınma gibi doğal afetlerin uluslar ve toplumlar üzerindeki etkileriyle, toplumsal iletişimin ülke koordinasyonundaki önemi incelenmiştir. Afet yönetiminde iletişim eksikliklerinin neden olduğu sorunlar ele alınmış, bilgi akışındaki aksamaların kurtarma ve müdahale süreçlerini nasıl olumsuz etkilediği analiz edilmiştir. Ayrıca, kriz dönemlerinde doğru, hızlı ve güvenilir bilgi paylaşımının afet zararlarını azaltmadaki rolü vurgulanmıştır. Araştırma sonucunda, afet yönetiminde iletişim altyapısının güçlendirilmesi, kurumlar arası koordinasyonun artırılması ve toplumun afet bilincinin geliştirilmesi gibi önerilere yer verilmiştir. Bu bağlamda, etkili bir iletişim stratejisinin, toplum dayanıklılığını artırarak afetlerin zararlarını önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are events that profoundly affect individuals' lives and cause economic, social, and psychological devastation on societal structures. This study examines the impacts of natural disasters, such as global warming, on nations and societies, as well as the importance of social communication in national coordination.The research explores the problems caused by communication deficiencies in disaster management and analyzes how disruptions in information flow adversely affect rescue and intervention processes. Furthermore, it emphasizes the role of accurate, rapid, and reliable information sharing in mitigating disaster damages. The findings suggest that strengthening communication infrastructure, enhancing inter-agency coordination, and improving public disaster awareness are vital for effective disaster management. In this context, an effective communication strategy can significantly reduce disaster impacts by bolstering community resilience.