Kore popüler kültürünün Türkiye'deki gençlerin din algısına etkisi: Mikro ölçekli bir çalışma
The impact of Korean popular culture on the religious perception of youth in Türkiye: A mikro-level study
  1. Tez No: 943559
  2. Yazar: ESMA ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada son dönemlerde dünya çapında etkili olan Kore popüler kültürünün Türkiye'deki gençler üzerindeki kültürel ve dini etkisi incelenmektedir. Özellikle K-pop, Kore dizileri ve diğer popüler kültür ürünlerin gençlerin değer yargıları, yaşam tarzları ve dini tutumları üzerindeki yansımaları analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri Kore popüler kültürüne ilgi duyan 18 kişi ile yapılan derinlemesine mülakatlardan elde edilen bulgulardan oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular, bu kültürel etkinin yalnızca estetik veya eğlence boyutuyla sınırlı kalmadığını, aynı zamanda kimlik, inanç ve değer algılarını da etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the cultural and religious impact of Korean popular culture, which has recently been influential worldwide, on young people in Turkey. Specifically, it analyzes how K-pop, Korean dramas, and other popular cultural products influence the value systems, lifestyles, and religious attitudes of youth. The data for the study were obtained through in-depth interviews conducted with 18 individuals who have a strong interest in Korean popular culture. The findings indicate that the influence of this cultural phenomenon extends beyond aesthetics or entertainment, affecting individuals' perceptions of identity, belief and values.