Bipolar bulanık esnek yaklaşımla süzgeç, ağ ve yakınlık yapılarının incelenmesi
An investigation of filter, net, and proximity structures with a bipolar fuzzy soft approach
- Tez No: 943569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZETTİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle literatürdeki yaklaşımdan farklı olarak bir bipolar bulanık esnek nokta kavramı tanımlanmış ve bu kavram yardımıyla komşuluk ve değme noktası tanımları verilmiştir. Bir bipolar bulanık esnek süzgeç yapısı tanımlanarak yakınsaklık özellikleri incelenmiş ve bu yapıdan yararlanarak çok kriterli bir grup karar verme yöntemi geliştirilmiştir. Daha sonra, bir bipolar bulanık esnek quasi çakışık fikri verilerek bir bipolar bulanık esnek ağ modeli oluşturulmuştur. Ayrıca, bipolar bulanık esnek ağların yakınsaklığı araştırılmış ve bipolar bulanık esnek süzgeçler ile ilişkisi kurulmuştur. Bunun yanı sıra, bir bipolar bulanık esnek yakınlık yapısı sunulmuş ve bu yapının klasik anlamdaki yakınlık ile ilişkisi incelenmiştir. Son olarak, bir bipolar bulanık esnek yığılma kavramı tanımlanmış ve bunun, hem bipolar bulanık esnek süzgeçlerle hem de bipolar bulanık esnek yakınlık uzaylarıyla olan ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel definition of a bipolar fuzzy soft point is proposed, differing from the approach in the existing literature. Using this notion, the concepts of neighborhood and adherence point are introduced. A bipolar fuzzy soft filter structure is then defined, and its convergence properties are examined. Based on this structure, a multi-criteria group decision-making method is developed. Next, the idea of a bipolar fuzzy soft quasi coincidence is introduced, leading to the construction of a bipolar fuzzy soft net model. Also, the convergence of such nets is investigated, and their relationship with bipolar fuzzy soft filters is established. Furthermore, a bipolar fuzzy soft proximity structure is presented, and its connection with classical proximity is analyzed. Finally, the concept of a bipolar fuzzy soft cluster is given, and its relationships with both bipolar fuzzy soft filters and bipolar fuzzy soft proximity spaces are evaluated.