Uluslararası göç hareketlerinde Türkiye'nin konumu
Türkiye's position in international migration movements
  1. Tez No: 943630
  2. Yazar: MEHMET HAKAN SARIAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÇIKRIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma,“Transit ülke mi, hedef ülke mi?”sorusu çerçevesinde, Türkiye'nin uluslararası göç hareketlerindeki konumunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle Arap Baharı ve Suriye İç Savaşı sonrasında yoğunlaşan göç hareketleri, Türkiye'yi uluslararası göç literatüründe önemli bir konuma taşımıştır. Bu süreçte Türkiye, yalnızca göçmenlerin geçici olarak bulunduğu bir transit ülke değil, aynı zamanda kalıcı olarak yerleştikleri bir hedef ülke olarak da ele alınmaya başlanmıştır. Literatürde, Türkiye'nin her iki rolü birden üstlendiği yönündeki değerlendirmeler artış göstermiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin uluslararası göç sistemindeki bu ikili konumunu analiz ederek, ağırlıklı olarak hangi rolü üstlendiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Türkiye'nin bu konudaki rolünün tam olarak netleşmemesi, bu durumun açık biçimde ortaya konulması gerektiğini göstermektedir Çalışma Türkiye'ye yönelen göçü dönemsel bir çerçevede ele almakta ve Arap Baharı öncesi ile sonrası şeklinde iki temel evreye ayırmaktadır. Analiz, özellikle Arap Baharı sonrası döneme odaklanmaktadır; zira Türkiye'nin günümüzdeki göç dinamiklerini şekillendiren en kritik süreç bu dönemde yaşanmıştır. Çalışmada, göçmen gruplarının profili, göç türleri ve yönelimleri doğrultusunda Türkiye'nin hedef ülke mi yoksa transit ülke mi olduğu sorunsalı tartışılmakta; bu çerçevede farklı sonuçlara ulaşılmaktadır. Düzensiz ve düzenli göç akışları, göçmen kaçakçılığı, sosyal ağlar, kurumsal yapı, entegrasyon politikaları ve bölgesel faktörler dikkate alınarak, Türkiye'nin eşzamanlı, hibrit bir göç ülkesi rolü üstlendiği ve hedef ile transit ülke statülerinin sabit bir konum olmadığı ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess Turkey's position in international migration movements within the framework of the question:“Is Turkey a transit country or a destination country?”Particularly after the Arab Spring and the Syrian Civil War, intensified migration flows have positioned Turkey as a significant actor in international migration literature. In this process, Turkey has been regarded not only as a transit country where migrants temporarily reside but also as a destination country where they settle permanently. The literature increasingly emphasizes that Turkey assumes both roles simultaneously. This study seeks to analyze Turkey's dual position within the international migration system and determine which role it predominantly assumes. The ambiguity surrounding Turkey's role in this context underscores the need for a clear examination of the issue. The study examines migration to Turkey within a periodized framework, dividing it into two main phases: before and after the Arab Spring. The analysis primarily focuses on the post-Arab Spring period, as this era has shaped Turkey's contemporary migration dynamics most significantly. The study discusses the question of whether Turkey is a destination or transit country based on migrant group profiles, types of migration, and migration trajectories, leading to different conclusions. By considering irregular and regular migration flows, human smuggling, social networks, institutional structures, integration policies, and regional factors, the study demonstrates that Turkey assumes a simultaneous and hybrid migration role. It highlights that the statuses of transit and destination country are not fixed but rather fluid and context- dependent.