Yıkıcı deprem sonrası sağlık hizmetlerinin etkililiğinin artırılmasına yönelik strateji önerileri: Derinlemesine mülakat ve AHP yaklaşımlarıyla Türkiye için bir uygulama
Strategy recommendations for increasing the effectiveness of health services after a devastating earthquake: An application for Turkey with in-depth interview and AHP approaches
  1. Tez No: 943704
  2. Yazar: SEFER AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 491
Özet
Bu çalışmanın amacı, deprem sonrası akut dönemde ikinci basamak sağlık hizmeti sunan sağlık tesislerinin yönetim süreçlerinde aktif rol alan yöneticilerle nitel görüşmeler gerçekleştirilerek, yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların AHP ve Bulanık AHP yöntemleri ile öncelliklendirilmesidir. Ek olarak elde edilen verilerle stratejik çözüm önerileri sunulması da amaçlanmaktadır. Bu araştırma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerden etkilenen 10 ilden Kahramanmaraş (Elbistan Devlet Hastanesi/9. sağlık hizmet bölgesi), Hatay (Dörtyol Devlet Hastanesi/13. sağlık hizmet bölgesi) ve Malatya'ya da (Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi/4. sağlık hizmet bölgesi) bulunan 2. basamak sağlık hizmeti sunan tesislerde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“İki aşamalı bir araştırma”deseni kullanılmıştır. İlk aşamasında nitel, ikinci aşamasında ise nicel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın evreni bahsi geçen depremde 2. basamak sağlık hizmeti sunan bütün sağlık tesisleridir. Örneklem grubu ise amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu kapsamda toplamda 17 yönetici ile görüşme yapılmıştır. Veri toplama tekniği olarak bireysel görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler için MAXQDA 2024 Pro programı kullanılarak yönlendirilmiş içerik analizi yapılmıştır. Nihai olarak 9 farklı kriter tespit edilmiştir. Nicel aşamada, nitel aşamada belirlenen kriterler, deprem sonrası aktif görev almış 5 farklı yöneticiden görüş alınarak AHP ve Bulanık AHP yöntemleriyle önceliklendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre en etkili kriterler sırasıyla; deprem sonrası hastane operasyonları ve yönetimi, altyapı ve teknik durumlar, hastane afet ve acil durum planlaması, lojistik ve malzeme yönetimi, personel yönetim süreci, iletişim ve iş birliği süreci, cenaze kimliklendirme ve güvenlik süreci, hasta ve hasta yakını ilişkileri ve sosyal medya etkisi olarak belirlenmiştir. Araştırmada, tespit edilen kriterlerin belirlenen öncelikleri çerçevesinde öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems experienced and prioritize these problems with AHP and Fuzzy AHP methods by conducting qualitative interviews with managers who play an active role in the management processes of health facilities providing secondary health care services in the post-earthquake acute period. In addition, it is also aimed to provide strategic solution suggestions with the data obtained. This research was conducted in the 2nd level health care facilities in Kahramanmaraş (Elbistan State Hospital/9th health service region), Hatay (Dörtyol State Hospital/13th health service region) and Malatya (Malatya Battalgazi State Hospital/4th health service region), which are among the 10 provinces affected by the earthquakes that occurred on February 6, 2023. A“two-stage research”design was used in the study. Qualitative methods were used in the first phase and quantitative methods were used in the second phase. The population of the research is all health facilities providing 2nd level health care services in the earthquake mentioned above. The sample group was determined by purposive sampling method. In this context, a total of 17 managers were interviewed. Individual interview method was used as data collection technique. For the data obtained in the study, directed content analysis was conducted using MAXQDA 2024 Pro program. Finally, 9 different criteria were identified. In the quantitative phase, the criteria identified in the qualitative phase were prioritized with AHP and Fuzzy AHP methods by taking the opinions of 5 different managers who took active roles after the earthquake. According to the results of the analysis respectively, the most effective criteria were determined as post-earthquake hospital operations and management, infrastructure and technical conditions, hospital disaster and emergency planning, logistics and material management, personnel management process, communication and cooperation process, funeral identification and security process, patient and patient relatives relations and social media impact. In the research, recommendations were made within the framework of the identified priorities of the identified criteria.