1929 Dünya Ekonomik Buhranı ve Türkiye'ye etkileri
The World Economic Depression of 1929 and its effects in Turkey
- Tez No: 943711
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
1929 Buhranı Dünya Ekonomik Buhranı merkezi ABD olmak üzere ortaya çıkmış öncesi, sonrası, yarattığı etki bakımından tarihin en önemli krizlerinden birisi sayılmaktadır. Sadece ABD'de değil neredeyse diğer tüm ülkelere sosyal, siyasi ve ekonomik birçok olumsuz sonuçlar meydana getirmiştir. Millî Mücadele'yi atlatan ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti ekonomisini ayaklandırmak için gerekli yapılanmayı kurmaya çalıştığı ve sonuçlarının gözlemleneceği bir dönemde 1929 buhranı patlak vermiştir. Hükümet bu bunalımdan, uyguladığı politikalarla ülkenin az hasarlı atlatmasına yönelik stratejiler geliştirmiştir. Büyük bunalımın genel anlamda ABD merkezli incelemesi yapılarak, özel anlamda 1929 yılının Türkiye merkezli ve sonrası üzerinde durulması bu çalışmanın ana prensibini oluşturmaktadır. Bu prensibe bağlı kalınarak araştırma“Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi”, dönemin basın yayın organları taranarak birinci el belgelere ulaşarak değerlendirmeler yapılmıştır. Yine bu dönemle ilgili kaynak taraması yapılırken sadece ekonomik bazlı değil aynı zamanda sosyal, siyasi, kültürel vb. birçok alanlar değerlendirilmiştir. İstatistiksel veriler kullanılarak tablolar halinde sayısal verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın; kriz öncesi ve sonrası Türkiye'sinin uluslararası ilişkiler, uyguladığı programlar, kalkınma hamleleri üzerinde durularak genelden özele bir 1929 Buhranı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1929 Crisis, also known as the Great Depression, is considered one of the most significant crises in history in terms of its origins, aftermath, and impact. It emerged primarily centered around the United States but resulted in numerous adverse effects on social, political, and economic fronts in almost all countries. Just as Turkey had overcome its War of Independence and was striving to revitalize its economy as a newly established republic, the 1929 Crisis erupted. The government developed strategies aimed at steering the country through this turmoil with minimal damage. The main principle of this study is to examine the Great Depression with a focus on the United States in general and specifically on Türkiye in 1929 and its aftermath. In line with this principle, research was conducted by accessing primary sources such as“The Presidency of State Archives Republic Archive of Türkiye”and contemporary media outlets. Additionally, the research not only focused on economic aspects but also evaluated various fields such as social, political, and cultural dimensions. Statistical data was utilized to evaluate numerical information in tabular form. The study provides an analysis of the 1929 Crisis, ranging from the international relations of Türkiye before and after the crisis to the policies it implemented and development initiatives undertaken, thus offering insights from a broad perspective down to specifics.