ChatGPTnin ödevlerde kullanılmasına yönelik üniversite öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of university students and faculty members on the use of ChatGPT in homework
  1. Tez No: 943725
  2. Yazar: HALİL GÜVEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DEMİRBİLEK, DOÇ. DR. SEYFULLAH GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üretken yapay zekâ eğitim bilimleri de dâhil olmak üzere insan hayatının birçok alanında etkileri gözlemlenen bir teknolojidir. ChatGPT Open AI şirketi tarafından 2022 yılının başlarında geliştirilen yüksek kapasiteli bir doğal dil işleme modelidir. ChatGPT öğrenme ve öğretme yöntemlerini derinden etkileme potansiyeline sahip olması nedeniyle; araştırma, öğrenme ortamında yapay zekânın hâkim olduğu bir geleceğe hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekmektedir. Bu araştırma yükseköğretim düzeyinde ChatGPT'nin kullanılması ile ilgili araştırmalarda öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerini incelemektedir. Bu doğrultuda, ChatGPT'nin yaygın kullanım alanlarında birisi olan ödev amaçlı kullanım durumunun incelenmesi, eğitim alanında üretken yapay zekâ teknolojisinin kullanımına yönelik belirsizliğin aydınlatılmasına ışık tutabilmesi kapsamında çalışma yürütülmüştür. Anket formunda elde edilen veriler üzerinde Jamovi 2.3.28 programı kullanılarak betimleyici analizler gerçekleştirilmiştir. Betimleyici analiz, verilerin organize edilerek temel özelliklerinin özetlendiği ve incelenen olay ya da olgunun mevcut durumunu anlamayı amaçlayan bir analiz yöntemidir. Genel olarak öğrencilerin ChatGPT'yi ödevlerde kullanmayı olumlu karşıladıkları (farklı bakış açıları kazandırma, hayatı kolaylaştırma, zaman tasarrufu, verimlilik sağlama) bunun yanında ChatGPT'nin kullanımı hakkında kararsızlıkların olduğu görülmüştür. Çalışmanın nitel bölümünde ise öğretim elemanlarından oluşan katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Öğretim üyelerinin görüşme sorularına vermiş oldukları cevaplar incelenerek ön kodlama gerçekleştirilmiştir. Sınıflandırma ve doğrulama çalışmaları ölçme ve değerlendirme konusunda eğitim uzmanları yardımıyla veriler sadeleştirilmiş ve organize edilmiştir. Genel olarak öğretim elemanlarının ChatGPT 'nin ödevlerde kullanılmasına ilişkin görüşlerinin olumsuz bir çatı altında toplandığı görülmektedir. Bu bağlamda öğrenciler açısından olumlu (farklı bakış açısı sunma, zaman kazandırma, bilgiye erişim) ve olumsuz (hazırcılık, yüzeysel öğrenme) katkılarının olduğu, öğretim elemanlarına yönelik olarak ise olumsuz (iş yükünü arttırma, ölçmeyi zorlaştırma) ve olumlu (kendini geliştirme, motivasyon arttırır) gibi katkılar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Generative artificial intelligence is a technology that has demonstrated significant impacts in many areas of human life, including educational sciences. ChatGPT is a high-capacity natural language processing model developed by OpenAI at the beginning of 2022. Due to its potential to profoundly influence teaching and learning methods, ChatGPT draws attention to the importance of being prepared for a future in which artificial intelligence dominates learning environments. This study examines the perspectives of students and academic staff on the use of ChatGPT at the higher education level. In this context, the research focuses on the use of ChatGPT for assignment-related purposes—one of its most common applications—which is expected to shed light on the uncertainties surrounding the use of generative AI technologies in education. Descriptive analyses of the data collected through a questionnaire were conducted using the Jamovi 2.3.28 software. Descriptive analysis refers to an analytical approach that aims to understand the current state of the phenomenon under investigation by organizing the data and summarizing its key characteristics. In general, students were found to have a positive attitude toward using ChatGPT in assignments (e.g., providing different perspectives, making life easier, saving time, enhancing efficiency), although some hesitations regarding its use were also observed. In the qualitative part of the study, a semi-structured interview form was administered to academic staff. Preliminary coding was performed based on their responses, and classification and validation efforts were conducted in collaboration with educational assessment and evaluation experts to simplify and organize the data. Overall, the views of academic staff regarding the use of ChatGPT in assignments tended to be predominantly negative. From the students' perspective, both positive (offering alternative viewpoints, saving time, facilitating access to information) and negative (encouraging passivity, promoting superficial learning) contributions were identified. For academic staff, the contributions were also mixed, with negative aspects (increasing workload, complicating assessment) and positive aspects (promoting self-improvement, enhancing motivation) being noted.