İnsan sağlığı ve sosyal hizmetler sektöründe mali oranların etkinliğinin ölçümü: Çok kriterli karar verme tekniklerine dayalı ampirik bir analiz
Measuring the effectiveness of financial ratios in human health and social services sector: An empirical analysis based on multi-criteria decision making techniques
- Tez No: 943733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektöründe mali oranların etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sektörde faaliyet gösteren işletmelerin likidite, kârlılık, borçlanma ve faaliyet oranları gibi temel mali göstergeler üzerinden yapılan analizler, sektörün finansal durumuna ilişkin önemli bulgular ortaya koymuştur. Çalışmada, Türkiye'deki insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin likidite, kârlılık, borçlanma ve faaliyet oranlarının önem düzeyleri SD, CRITIC ve LOPCOW yöntemleriyle tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle; finansal oranların ağırlıkları bulunmuştur. Üç yöntemle elde edilen ağırlıkları tek bir sıralamada birleştirmek adına Borda sayım yöntemi kullanılmış ve nihai sıralama oluşturulmuştur. Bulgulara göre; likidite oranlarından asit-test oranı, finansal yapı oranlarından kısa vadeli banka kredileri / kısa vadeli yabancı kaynaklar, faaliyet oranları stok devir hızı ve kârlılık oranlarından faaliyet giderleri / net satışlar oranları en önemli finansal oranlar olarak tespit edilmiştir. Bulgular, mali oranların etkin yönetiminin sektörde sürdürülebilir büyüme ve finansal istikrar sağlanmasında kritik rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effectiveness of financial ratios in the human health and social services sector. The analysis of the basic financial indicators such as liquidity, profitability, borrowing and operating ratios of the enterprises operating in the sector revealed important findings regarding the financial status of the sector. In the study, the importance levels of liquidity, profitability, borrowing and activity ratios of enterprises operating in the human health and social services sector in Turkey were determined by SD, CRITIC and LOPCOW methods. In other words, the weights of financial ratios were found. In order to combine the weights obtained by the three methods into a single ranking, Borda counting method was used and the final ranking was created. According to the findings; acid-test ratio among liquidity ratios, short-term bank loans / short-term liabilities among financial structure ratios, inventory turnover ratio among operating ratios and operating expenses / net sales ratios among profitability ratios were determined as the most important financial ratios. The findings show that effective management of financial ratios plays a critical role in ensuring sustainable growth and financial stability in the sector.