D3 vitamini tedavisi alan kişilerde Klotho geni protein aktivitesinin (fibroblast büyüme faktörü 23, kalsiyum ve fosfat düzeyleri ile) miRNA 22 üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Klotho gene protein activity (with fibroblast growth factor 23, calcium and phosphate levels) on miRNA 22 in vitamin D3 treatment persons
- Tez No: 943732
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Klotho geni proteini, miRNA 22, FGF23, kalsiyum ve fosfat; hücresel sinyalizasyon, mineral metabolizması ve kemik sağlığı üzerinde etkili önemli biyolojik parametrelerdir. Bu çalışmada, D vitamini tedavisinin klotho geni protein aktivitesi ile miRNA 22, fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF-23), Ca ve PO₄ düzeyleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya D vitamini eksikliği tanısı konulan 10 hasta (tedavi öncesi ve tedavi sonrası dönemleri) ve 20 sağlıklı kontrol birey dahil edilmiştir. Tedavi grubundaki hastalardan, tedavi öncesinde ve tedavinin 3. ayında kan örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Klotho geni protein aktivitesi ve miRNA 22 seviyeleri qRT-PCR yöntemiyle ölçülmüştür. Serum Ca ve PO₄ düzeyleri fotometrik yöntemle, D vitamini elektrokemilüminesans yöntemiyle, fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF-23) ise enzim bağlantılı immünosorbent testi (ELISA) yöntemiyle analiz edilmiştir. D vitamini eksikliği tanısı konulan hastalara, damla formunda D₃ vitamini preparatı verilmiştir. İlk 8 hafta boyunca haftada 50.000 IU yükleme dozu uygulanmış, ardından 6 hafta boyunca günde 1.500 IU idame dozuna geçilmiştir. Çalışmada kontrol grubuna ait klotho geni protein aktivitesi (1,04±0,31) ile tedavi öncesi grup (0,80±0,21) karşılaştırıldığında, kontrol grubunda anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,021).
Özet (Çeviri)
Klotho gene protein, miRNA 22, FGF-23, calcium, and phosphate are important biological parameters that significantly influence cellular signaling, mineral metabolism, and bone health. This study aimed to investigate the effects of vitamin D treatment on klotho gene protein activity, miRNA 22, fibroblast growth factor 23 (FGF-23), calcium, and phosphate levels. The study included 10 patients diagnosed with vitamin D deficiency (pre-treatment and post-treatment periods) and 20 healthy control individuals. Blood samples were collected from the treatment group before treatment and at the 3rd month of treatment for analysis. Klotho gene protein activity and miRNA 22 levels were measured using the qRT-PCR method. Serum calcium and phosphate levels were analyzed using photometric methods, vitamin D levels were measured by electrochemiluminescence, and fibroblast growth factor 23 (FGF-23) was analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Patients diagnosed with vitamin D deficiency were administered vitamin D₃ preparation in drop form. A loading dose of 50,000 IU was applied weekly for the first 8 weeks, followed by a maintenance dose of 1,500 IU per day for 6 weeks. In the study, the klotho gene protein activity in the control group (1.04 ± 0.31) was found to be significantly higher compared to the pre-treatment group (0.80 ± 0.21) (p = 0.021).