Üst düzey düşünme becerileri temelli Türkçe öğretiminin anlama becerileri üzerindeki etkisi
The effect of higher order thinking skills based Turkish language teaching on comprehension skills
  1. Tez No: 943736
  2. Yazar: BARAN KİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı, üst düzey düşünme becerileri temelli Türkçe öğretiminin, öğrencilerin anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca ilgili amaç doğrultusunda üst düzey düşünme becerileri temelli Türkçe öğretiminin, öğrencilerin Türkçe dersine yönelik motivasyonu ile eleştirel ve yaratıcı düşünme eğilimlerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma gelişmiş karma araştırma yaklaşımları arasında yer alan müdahale deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde İstanbul'un Avrupa yakasında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırma; ön uygulama grubu, iki farklı deney grubu ve iki farklı kontrol grubu olmak üzere toplam 151 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temelini oluşturan deneysel süreçteki nicel veriler; Dinleme Başarı Testi, Okuma Başarı Testi, Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, Yaratıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği ve Türkçe Dersi Motivasyon Ölçeği ile toplanırken araştırmanın nitel verileri; deney öncesi, deney sırası ve deney sonrası yarı yapılandırılmış öğretmen ve öğrenci görüşme soruları ile toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde basıklık ve çarpıklık testinin ardından bağımlı örneklemler için t-testi ve betimleyici istatistik analiz yöntemi kullanılırken nitel veriler; içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; üst düzey düşünme becerileri temelli Türkçe öğretiminin uygulandığı deney gruplarındaki öğrencilerin dinlediğini anlama becerileri, okuduğunu anlama becerileri, eleştirel düşünme eğilimleri ve yaratıcı düşünme eğilimleri gelişirken Türkçe dersine yönelik motivasyonlarında son test lehine artış olsa da anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca deney gruplarında yer alan öğrencilerin ve öğretmenlerin, üst düzey düşünme becerileri temelli Türkçe öğretimine ilişkin görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Turkish language teaching based on higher order thinking skills on students' comprehension skills. In addition, the effects of Turkish language teaching based on higher order thinking skills on students' motivation towards Turkish language course and their critical and creative thinking tendencies were investigated. The study was designed with the intervention design, which is among the advanced mixed research approaches. The study group of the research consists of 7th grade students who are studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Beylikdüzü district of Istanbul in the first semester of the 2024-2025 academic year. In this context, the research was conducted with a total of 151 students, including the pre application group, two different experimental groups, and two different control groups. Quantitative data in the experimental process, which forms the basis of the research, were collected with“Listening Achievement Test”,“Reading Achievement Test”,“Critical Thinking Disposition Scale”,“Creative Thinking Disposition Scale”and“Turkish Lesson Motivation Scale”, while qualitative data were collected with“Pre-experiment Semi-structured Teacher Interview Questions”,“During the Experiment Semi-structured Teacher and Student Interview Questions”and“Post-experiment Semi-structured Teacher and Student Interview Questions”. In analyzing the quantitative data obtained, kurtosis and skewness tests, dependent samples t-test, and descriptive statistical analysis method were used, while qualitative data were analyzed by content and descriptive analysis methods. According to the results of the study, it was found that the students in the experimental groups in which higher order thinking skills based Turkish language teaching was applied improved their listening comprehension skills, reading comprehension skills, critical thinking tendencies, and creative thinking tendencies, while their motivation towards Turkish language teaching increased in favor of the post-test, but there was no significant difference. In addition, it can be seen that the opinions of students and teachers in the experimental groups about Turkish language teaching based on higher order thinking skills are generally positive.