İlkokul sosyal bilgiler öğretiminde çocuk edebiyatı temelli okuma atölyelerinin rolü: Bir karma yöntemler araştırması
The role of children's literature based reading workshops in primary school social studies teaching: A mixed methods research
- Tez No: 943762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmanın amacı, resimli çocuk kitapları destekli okuma atölyelerinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi Üretim, Dağıtım ve Tüketim Öğrenme Alanına yönelik akademik başarıları, bilginin kalıcılığı, derse ilişkin tutumları ve finansal okuryazarlık becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Karma yöntemler araştırmasına göre tasarlanan bu araştırmada eş zamanlı desen (NİC+nit) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini basit seçkisiz örnekleme yoluyla belirlenen Samsun ili Atakum ilçesindeki bir devlet ilkokulunun iki şubesinde öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu sınıflardan biri deney (N=24), diğeri kontrol (N=29) grubu olarak belirlenmiştir. Nitel boyutundaki çalışma grubunu deney grubunun tamamı ve bunlar arasından maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla seçilen 15 öğrenci oluşturmuştur. Karma yöntemler araştırması kapsamında ise gömülü ve birebir örnekleme stratejisinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri; araştırmacı tarafından hazırlanan Üretim, Dağıtım ve Tüketim Öğrenme Alanı Akademik Başarı Testi, finansal okuryazarlık becerilerini içeren beş adet performans görevi ve Ocakcı (2022) tarafından geliştirilen İlkokul Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği yoluyla toplanmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise uygulama sürecinde öğrenci günlükleri ve uygulama sonunda görüşme formu kullanılmıştır. Deneysel uygulama öncesi, ilgili kazanımlar doğrultusunda 12 adet resimli çocuk kitabı belirlenmiş ve deney grubu için araştırmacı tarafından altı farklı okuma atölyesi hazırlanmıştır. Kontrol grubu için ise mevcut program gözetilerek ders planları oluşturulmuştur. Nicel veriler tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü ANOVA, kovaryans analizi (ANCOVA), bağımsız örneklemler t-testi ve Mann Whitney-U testiyle; nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Veri entegrasyonu ise desen, yöntem, yorumlama ve raporlama düzeyinde yapılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre akademik başarı, kalıcılık, derse yönelik tutum ve performans görevleri puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Nitel bulgular ise öğrencilerin süreçte aktif olduklarını, kavramsal öğrenmelerinin arttığını, dersin eğlenceli ve anlamlı bir öğrenme deneyimi sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda okuma atölyelerinin sosyal bilgiler dersinde öğrenci başarısını artıran, kalıcı öğrenmeyi destekleyen, finansal okuryazarlık becerilerini geliştiren, öğrencilerin ilgi, motivasyon ve öz-yeterlik algılarını artırarak öğrenmeyi keyifli hale getiren etkili bir öğretim yöntemi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of reading workshops supported by illustrated children's books on the academic achievement, retention of knowledge, attitudes towards the course and financial literacy skills of 4th grade primary school students in the Production, Distribution, and Consumption theme of the social studies course. This study utilized a concurrent mixed-methods research design. The study sample consisted of 4th grade students from two classrooms of a public primary school in Atakum, Samsun, selected through simple random sampling. One of these classes was determined as the experimental group (N=24) and the other as the control group (N=29). The qualitative study group consisted of the entire experimental group and 15 students selected through maximum variation sampling among them. Nested and identical sampling strategies were utilized within the scope of mixed methods research. Quantitative data were collected through the Academic Achievement Test for the Production, Distribution, and Consumption Theme developed by the researcher, five performance tasks measuring financial literacy skills, and the Primary School Social Studies Attitude Scale developed by Ocakcı (2022). Qualitative data were obtained through student journals kept during the implementation process and semi-structured interviews conducted at the end. Before the intervention, 12 picture books were selected in line with the targeted learning outcomes, and six different reading workshops were designed by the researcher for the experimental group. For the control group, lesson plans were created by considering the existing curriculum. Quantitative data were analyzed by repeated measures two-way ANOVA, ANCOVA, independent samples t-test and Mann Whitney-U test; qualitative data were analyzed by content analysis. Data integration was conducted at the levels of design, method, interpretation, and reporting. Quantitative findings revealed significant differences in favor of the experimental group in terms of academic achievement, retention, attitudes, and the performance task scores. Qualitative findings indicated that students actively engaged in the process, improved conceptual understanding, and experienced a meaningful and enjoyable learning process. In conclusion, reading workshops are considered an effective teaching method that enhances student achievement, supports long-term learning, improves financial literacy skills, and increases students' interest, motivation, and self-efficacy perceptions in social studies course.