Rize ili köy ilköğretim okullarında Türkçe öğretiminin verimliliği
The Productivity of Turkishteaching in the village primary schools of Rize
  1. Tez No: 99796
  2. Yazar: MEHMET ŞAMLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmanın genel amacı Rize İli köy ilkokullarındaki Türkçe öğretiminin niteliğini saptamaktır. Çalışmanın birinci bölümünde“Türkçe Öğretiminin Tarihi Gelişimi”başlığı altında çeşitli açıklamalar ve değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümünde“ Öğretmenlere İlişkin Kişisel Bilgiler”yer almış; üçüncü bölümünde ilkokul dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerine uygulanan testlerin bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarının yer aldığı dördüncü bölümde, ayrıca öğretmenlerin görüş ve önerileri ile birlikte kaynaklar ve ekler yer almıştır. Bulgular bölümündeki sonuçlardan Rize ili köy ilkokullarında Türkçenin verimli olmadığı anlaşılmış; Türkçe öğretimini daha verimli hale getirmek için aşağıdaki öneriler getirilmiştir.. Türkçe öğretim programlan çağdaş program hazırlama anlayışıyla geliştirilmelidir.. Ders kitaplarına seçilen metinler Türkçenin anlatım güzelliğini yansıtmalıdır.. Dilbilgisi öğretimine gereken önem verilmeli; öğretimin temel amacı öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerim geliştirmek olmalıdır.. Köy ilköğretim okullarına, öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerine katkı sağlayacak nitelikte çocuk kitapları gönderilmelidir.. Öğretmenler, Türkçe öğretimindeki çağdaş yöntemleri tanıması ve uygulaması için hizmet içi eğitim seminerlerinden geçirilmelidir. 120
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this study is to discover the qualifications of Turkish language in the village primary schools of Rize. In the first part of this study, different explanations and evaluations were made under this heading:“ the historical development of Turkish language And Teaching and Its Today Situation”. In the second part in“ Personal Knowledge about Teachers”takes part in; in the third part, an evaluation of the test which is applied to 4 th and 5 th classes of the primary school is made. In the fourth part which the results take part in and also advice and views of the teachers are touched. Furthermore in the fourt part resources and appendixes take partin.. Turkish language programs should be improved by comprehension of contemporary program preparation.. The texts that are chosen for books should reflect the beauty ofTurkish comprehension.. Sufficient importance should be given to grammer; the basic goal of training should be to improve the students ability of understanding and explaining.. Kid - books, that provide understanding and explaining ability to students, should be sent to the primary schools located in villages.. The seminars should be given the teachers to understand and apply the contemporary methods of turkish language education. 121 MBS^mrr^-y- %