Türkiye'de geleneksel olmayan para politikası uygulamalarıdöneminde servet etkisi kanalının etkinliğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of the wealth effect channel during the unconventional monetary policy period in Turkey
- Tez No: 943767
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada TCMB'nin geleneksel olmayan para politikası uygulamalarına yöneldiği dönem (3 Ocak 2011-28 Mayıs 2018) dikkate alınarak servet etkisi kanalının çalışıp çalışmadığı incelenmiştir. Analizlerde BİST 100 endeksinin yanı sıra birer sektörel endeks olan BİST Mali, BİST Sınai, BİST Teknoloji ve BİST Hizmet endekslerine de yer verilmiştir. TCMB'nin ilgili dönemdeki para politikası duruşunu temsilen hem AOFM hem de BPP O/N'den yararlanılmıştır. Farklı ekonometrik yaklaşımlara karşı dirençli sonuçlar elde edebilmek amacıyla analizlerde öncelikle EKK yöntemine yer verilmiş, ardından Kantil regresyon sonuçları üzerinde durulmuş ve son olarak da Gaussian kopula, Clayton kopula, Rotated Clayton kopula, Plackett kopula, Frank kopula, Gumbel kopula, Rotated Gumbel kopula, SJC Lower / Upper, Student t kopuladan oluşan 9 adet statik kopula ile bir adet zamanla değişen Gaussian kopula modeline ait sonuçlara yer verilmiştir. Çalışma bulguları TCMB'nin geleneksel olmayan para politikası uygulamalarına yöneldiği dönemde servet etkisinin çalıştığı sonucuna işaret etmektedir. Çünkü ilgili dönemde alınan para politikası kararlarının sermaye piyasaları üzerinde belirgin negatif etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the wealth effect channel works or not, taking into account the period (3 January 2011-28 May 2018) when the CBRT adopted unconventional monetary policy implementations. In addition to the BIST 100 index, BIST Financial, BIST Industrial, BIST Technology, and BIST Services indices, which are sectoral indices, are also included in the analyses. Both AOFM and BPP O/N are utilised to represent the monetary policy stance of the CBRT in the relevant period. In order to obtain results that are robust to different econometric approaches, firstly the ECM method is used in the analyses, then the quantile regression results are discussed, and finally the results of 9 static copula models consisting of Gaussian copula, Clayton copula, Rotated Clayton copula, Plackett copula, Frank copula, Gumbel copula, Rotated Gumbel copula, SJC Lower / Upper, Student t copula, and one time-varying Gaussian copula model are presented. The findings of the study indicate that the wealth effect worked during the period when the CBRT adopted unconventional monetary policy implementations. This is because the monetary policy decisions taken in the relevant period were found to have significant negative effects on capital markets.