Modern resimde geometrik çözümleme
Geometric analysis in modern art
- Tez No: 94378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
02. Özet“Modern Resimde Geometrik Çözümleme”adlı tez çalışmasıda günümüz yaşam ve düşünce formlarının sanatla ilişkilerinin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu analiz ve formlar bilimsel gerçekliğin formlarıyla, sanat formlarının geometrik ifadelerini incelenmesiyle oluşturulmuştur. Analiz ve geometrik ifadelerin incelenmesiyle sanat eğitiminde uygulanabilirliğin yöntem ve önerilerinin geliştirilmesinde kullanılması amacının yanında ortaöğretim düzeyine de hitap etmesi de amaçlanmıştır. Bu amaca, orta öğretim düzeyindeki sanat eğitimcisi ve sanat eğitimi alan öğrencilerin yaşadıkları çevre ve kültürün gelişmesine katkıda bulunabilecek düşüncelerin sanatsal form anlayışıyla duyarlı, sorgulama ve ifadelendirebilme yeteneğini kazandırılması hedeflenmiştir. Bu tez çalışması çevresini ve görsel formların bilimsel ve sanatsal analizlerini örnek resim ve çizimlerle görsel örnekler oluşturarak açıklanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde tarih öncesi resimlerdeki geometrik yapının günümüz modern resimlerindeki örnekleriyle bağdaştırılarak araştırılması yapılmıştır. Modern resimlerdeki şematik, lekesel yapının rahatlığını binlerce yıl önceki mağara resimlerinde de olduğu örneklerle açıklanmış ve günümüz geometrik norm ve yapısı içinde örneklendirilmiştir. İkinci bölümde ise modern sanata geçiş yapılmış modern sanatın soyutlaşma, aşaması ve bu aşamamn oluşmasında etkili olan çevre endüstriyel gelişimden ve bu endüstriyel gelişimin sanata ve sanatsal formların oluşumu aynı zamanda bu oluşumdaki geometrik yapıdan bahsedilmiştir. Geometrik soyutlama konulan resim örnekleriyle irdelenmiştir. Üçüncü bölümde de modern sanatla birlikte modern sanat akımları Empresyonizm, Ekspresyonizm, Fovizim, Kübizim( analitik ve sentetik), Fütürizm, Konstrüktivzm, Neoplastizm, Dada, Suprematizm, De Stjil, Op- Art, Pop Art olarak sıralandırılmıştır. Her akımda sanatçılardan ve eserlerinin geometrik yapı ve oluşumları örneklendirilerek açıklanmıştır. Son bölümde sonuç ve öneriler kısmına yer verilerek bu tez çalışmasını modern resimde geometri konusunda çok kesin hükümler yürütmemekle birlikte daha sonraki çalışmalara ışık tutması açısından örnek olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. VI 1C YÜKSEKÖĞfttttM KVIUU»
Özet (Çeviri)
03. Summary In this study the relationship between the forms of life and conseption, and art has been analysed under the title“Geometric analysis in modern art”. The analysis and forms were constructed by examining the forms of scientific reality and geometric expressions of art forms. What aimed in this study was to develop approaches and projects for the feasibility in art education buy analysis and examining geometric expressions as well as to address to secondary education. In addition, another goal was to improve skills of the intructor and student in art education during secondary education. This study defines the scientific and artistic analysis of environment and visual forms by providing visual patterns such as pictures and drawings. In the first stage of the study geometric structure of the pre-historic drawings has been analyzed by correlating them to the examples of the drawing of of today. By giving examples it was stated that the ease of the structure and tachism m the modern drawings also exests in the cave paintings that was drawn thousands of years ago and it geometric structure was examplifred. In the second chapter, it was mentioned that Modern Art handled and the astraction of Modern. Modern Art and the improvement of environment industrial which effected that abstraction and this industrial improvement helped form art and artistic forms and geometric forms. In this form geometric abstraction subjects were studied. In the third chapter Modern Art Trends with Modern Art were ordered as Empressionism expressionism Fovism, Kiibism (Analyticand Sentetic), Futurism, Konstructivism, Neo - Plastism, Dada, Suprt.natism, De Stjil, Op-Ar, Pop-Art. In each The geometric structures of trend of the artistic works were explained with examples. In the last chapter which is the conclusion and declaration chapter, it was mendioned that although this thesis doesn't have the definite sentences a bout geometry in Modern Art, it can be used as an example to enlight further works. VII