Muhasebe meslek mensuplarının etik konumları ile muhasebe meslek etiğine yönelik tutumları arasındaki ilişkiler
Relationships between the ethical positions of accounting professionals and their attitudes towards accounting profession ethics
  1. Tez No: 943819
  2. Yazar: NURSELİ BAYAZİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SELDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının etik konumları ile muhasebe meslek etiğine yönelik tutumları arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Demografik bilgiler ve ilgili iki farklı ölçekten meydana gelen bir anket formuyla muhasebe meslek mensuplarından toplanan verinin istatistiki analizi için IBM SPSS 25.0 programına başvurulmuştur. Bulgular, muhasebe meslek mensuplarının etik konumları ve muhasebe meslek etiğine yönelik tutumları arasında istatistiki açıdan anlamlı bazı ilişkiler ve demografik özellikleri ile etik konumları ve muhasebe meslek etiğine yönelik tutumları arasında da istatistiki açıdan anlamlı bazı farklılıklar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationships between the ethical positions of accounting professionals and their attitudes toward professional ethics in accounting. The data were collected from accounting professionals through a questionnaire comprising demographic information and two distinct scales, and were statistically analyzed using IBM SPSS 25.0 software. The findings indicate some statistically significant relationships between the ethical positions of accounting professionals and their attitudes toward professional ethics. Moreover, some statistically significant differences were identified between their demographic characteristics and both their ethical positions and their attitudes toward professional ethics.