An approach to exploring biophilic quality, soundscape quality, and psychological restoration in outpatient oncology polyclinics
Ayaktan tedavi gören onkoloji polikliniklerinde biofilik kalite, ses algısı kalitesi ve psikolojik onarımı yonelık bır yaklasım
  1. Tez No: 943829
  2. Yazar: ENKELA ALIMADHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Onarıcı alanlara ihtiyaç vardır ve biyofilik tasarım özelliklerinin onarım etkilediği kabul edilmektedir. Genel olarak, biyofilik ortamlar, özellikle doğa ile görsel bağlantı gibi tekil özellikler üzerinden incelenmekte ve genellikle sanal ortamlarda ele alınmaktadır, ancak bu tür ortamların işitsel peyzaj algısı hakkında daha az bilgi bulunmaktadır. Klinik ortamları onarım açısından inceleme amacıyla, Onkoloji Polikliniği'nde iki hastane bekleme alanı, biyofilik kalitesi, işitsel peyzaj kalitesi ve psikolojik onarımı açısından değerlendirilmiştir. Mevcut çalışmalara alternatif bir yaklaşım olarak, bu araştırmanın tasarımı, önce saha çalışması ve ardından laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bir grup içi karşılaştırmalı bir çalışmadır. Her iki çalışmada da veri toplamak için anket tabanlı değerlendirmeler kullanılmıştır. Sonuçlar şunları ortaya koymaktadır: (1) Biyofilik kalitenin, bileşik bir puan ve özellik tabanlı olarak her iki alanda (saha ve laboratuvar) nasıl farklılık gösterdiği, (2) işitsel peyzaj kalitesinin her iki alanda nasıl değerlendirildiği ve (3) Bu tür ortamların hastane kullanıcılarının psikolojik onarimi üzerindeki etkisi. Tez, hem saha hem de laboratuvar ortamlarında incelenen ses algısı ile psikolojik onarım göstergeleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılan istatistiksel analizlerle sonuçlandırılmıştır. Elde edilen veriler, görsel ve işitsel çevreler aracılığıyla gerçekleştirilecek biyofilik müdahalelerle sağlık alanlarında onarıcı mekânlar oluşturmayı hedefleyen gelecekteki araştırmalara zemin hazırlamaktadır. Bu çalışma, ileride yapılacak çalışmalar için ampirik bir başlangıç noktası sunmaktadır
Özet (Çeviri)
There is a need for restorative spaces, and biophilic features are recognized as influencing restoration. Mostly, biophilic environments are investigated in isolated features, such as visual connection with nature, mainly in virtual settings, and less is known about the soundscape of such environments. With the aim of investigating clinical environments for restoration, two hospital waiting areas in Oncology Polyclinics are assessed in terms of their biophilic quality, soundscape quality, and psychological restoration. In an alternative approach to the existing studies, this study adopted a between-subjects design with two phases: a field study followed by a laboratory study. In each study, survey-based assessments were employed to collect the data. The results reveal (1) how biophilic quality, assessed as a composite score and feature-based, differs between waiting areas in both field and laboratory, (2) how soundscape quality between waiting areas is evaluated in both field and laboratory in terms of its affective attributes and (3) the effect such qualities have on the psychological restoration of hospital users in terms of affect, mood and restoration. The thesis is concluded by conducting a statistical analysis to explore the relationship between soundscape descriptors and psychological restoration indicators investigated in both field and laboratory settings. The data gathered informs future investigation research focused on providing healthcare restorative spaces through biophilic interventions in terms of both visual and audio environments. The study acts as a baseline empirical work for future research.