Köy okulu öğretmenlerinin etkili fen öğretimi için okul bahçelerinin kullanımına yönelik görüşleri
The views of rural school teachers on the use of school gardens for effective science teaching
  1. Tez No: 943881
  2. Yazar: ALEYNA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Etkili fen öğretiminin gerçekleştirilmesinde, sınıf dışı yaratıcı uygulamaların önemli bir rol oynadığı öne sürülmektedir. Bu araştırma, köy okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin, fen bilimleri dersinin etkili öğretimi amacıyla okul bahçelerinin kullanımına yönelik görüşlerini, önceden belirlenmiş kategori ve kodlar çerçevesinde ayrıntılı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak yürütülmüş ve verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma grubunu, Adana ili Feke ilçesindeki köy okullarında görev yapan, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğretmenlerinden oluşan 12 katılımcı oluşturmuştur. Elde edilen bulgular; okul bahçelerinin eğitimde önemli bir potansiyele sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin coğrafi konum, altyapı ve kaynaklar gibi dışsal faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmenlerin fen öğretiminin etkililiğini artırmada, sınıf dışında uygulanan stratejilerin büyük önem taşıdığını ve bu uygulamaların kalıcı, keyif verici öğrenme deneyimleri sağladığını göstermektedir. Öğretmenlerin okul bahçesinde ortaya koydukları yaratıcı fikirlerin uygulanması, öğrencilerin somut ve etkili öğrenme süreçlerine katkıda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma; köy ve kent okullarında okul bahçelerinin, fen bilimleri dersinde uygulamalı, öğrenci merkezli ve etkileşimli öğrenme ortamları oluşturmadaki önemini vurgulamakta; ilgili paydaşlar arasında iş birliğinin artırılmasıyla bu stratejilerin hayata geçirilmesinin eğitim kalitesini yükselteceğine dair öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is suggested that creative out-of-class applications play an important role in effective science teaching. This thesis aims to examine in detail the views of classroom teachers working in village schools regarding the use of school gardens for the effective teaching of science, within the framework of predetermined categories and codes. The study was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods, and data was collected through a semi-structured interview form. The study group consisted of 12 participants, all of whom were primary school teachers from the 3rd and 4th grades in village schools in the Feke district of Adana province. The findings revealed that school gardens have significant potential in education; however, this potential varies depending on external factors such as geographical location, infrastructure, and resources. Additionally, it shows that strategies applied outside the classroom are crucial in enhancing the effectiveness of science teaching, and these practices provide lasting and enjoyable learning experiences. The implementation of the creative ideas proposed by teachers in the school garden has been found to contribute to students' concrete and effective learning processes. In conclusion, the thesis emphasizes the importance of school gardens in creating practical, student-centered, and interactive learning environments in science classes in both village and urban schools; it offers suggestions that the implementation of these strategies will enhance the quality of education through increased collaboration among relevant stakeholders.