Sınıf öğretmenlerinin sosyo-bilimsel konulara yönelik tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
The examination of classroom teachers' attitudes towards socio-scientific issues from the perspective of different variables
- Tez No: 943882
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin sosyo-bilimsel konulara ilişkin tutumlarının belirli değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini saptamaktır. Araştırma sürecinde, incelenen değişkenlere yönelik birden fazla veri toplanmış ve toplanan bu veriler arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı analiz edilmiştir. Bu kapsamda, çalışmada tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında, Niğde ili Merkez ilçesindeki okullarda görev yapan 360 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup, merkez ilçede bulunan 22 okulda görev yapan 186 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, Topçu (2010) tarafından geliştirilen“Sosyo-Bilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği”ile araştırmacı tarafından hazırlanmış olan ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; sınıf öğretmenlerinin sosyo-bilimsel konulara yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik durum, okuma alışkanlığı, mezun olunan üniversite, kıdem, okul yönetim desteği, bilimsel dergi aboneliği, mesleki gelişim kurslarına katılım) göre farklılığının belirlenebilmesi için bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, bu tutumların; cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik durum, okuma alışkanlığı, mezun olunan üniversite, kıdem, okul yönetim desteği, bilimsel dergi aboneliği değişkenleri açısından anlamlı farklılık göstermediği, mesleki gelişim kurslarına katılım değişkeni açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether primary school teachers' attitudes toward socio-scientific issues show a significant difference in terms of certain variables. In the research process, multiple datasets were collected regarding the examined variables, and it was analyzed whether the differences among these data were statistically significant. In this context, the survey model was preferred in the study. The study population consists of 360 primary school teachers working in schools located in the central district of Niğde during the 2023-2024 academic year. The sample group was determined by the simple random sampling method and consists of 186 teachers working in 22 schools within the central district. In the data collection process, the“Attitude Scale Toward Socio-Scientific Issues”developed by Topçu (2010) and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. According to the research findings, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal-Wallis test, and Mann-Whitney U test were applied to determine whether primary school teachers' attitudes toward socio-scientific issues differed according to various variables (gender, age, socio-economic status, reading habits, university graduated from, professional seniority, administrative support, scientific journal subscription, and participation in professional development courses). As a result of the analyses, it was determined that these attitudes did not show a statistically significant difference in terms of gender, age, socio-economic status, reading habits, university graduated from, professional seniority, administrative support, and scientific journal subscription variables, but a statistically significant difference was found in terms of participation in professional development courses.