Challenges faced by 4th graders on vocabulary learning in EFL classes and the vocabulary learning strategies they use
Dördüncü sınıf öğrencilerinin yabancı dil olarak İngilizce derslerinde kelime öğreniminde karşılaştığı zorluklar ve kullandıkları kelime öğrenme stratejileri
  1. Tez No: 943910
  2. Yazar: EZGİ BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DENEME GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma İstanbul'daki bir ilkokulda dördüncü sınıf İngilizce yabancı dil öğrencisi olan 150 öğrencinin kullandığı kelime öğrenme stratejilerini belirlemeyi ve kelime öğreniminde karşılaştığı zorlukları araştırmayı amaçlamıştır. Betimsel karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Schmitt'in (1997) Kelime Öğrenme Stratejileri Anketi en çok ve en az tercih edilen stratejileri nicel olarak keşfetmek için kullanıldı. Nitel veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla 25 katılımcıdan toplandı. Bulgular, en sık kullanılan stratejilerin“bellek stratejileri”olduğunu,“sosyal stratejilerin”ise en az tercih edilenler arasında yer aldığını ortaya koymuştur. Kelime öğrenme stratejilerinin kullanımında, öğrencilerin İngilizce dersine yönelik algıları, derslerden zevk almaları, sözlük kullanımı, İngilizce öğrenmede algılanan zorluk düzeyi gibi faktörlere dayalı olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. Buna rağmen, kelime öğrenme stratejileri ile cinsiyet, kardeş sayısı, ebeveynlerin eğitim durumu ve meslekleri, İngilizce konuşabilen bir aile üyesinin olup olmaması ve destekleyici dersler alma gibi değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Görüşmelerden alınan yanıtlar, katılımcıların kelime anlamı, telaffuz, yazma, heceleme ve kelime uzunluğu gibi kelime ile ilgili zorluklarla karşılaştıklarını gösterdi. Kaygı ve özerklik eksikliğinden kaynaklanan zorlukları da ifade ettiler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the vocabulary learning strategies used by 150 fourth-grade English foreign language students in a primary school in İstanbul and to investigate the challenges they face in vocabulary learning. A descriptive mixed-methods research design was employed. Schmitt's (1997) Vocabulary Learning Strategies Questionnaire was utilized to explore the most and least preferred strategies quantitatively. Qualitative data was gathered from 25 participants through semi-structured interviews. The findings revealed that the most frequently used strategies were“memory strategies”while“social strategies”were the least favored. Significant differences in the use of vocabulary learning strategies were found based on factors such as students' perceptions towards the English lesson, their enjoyment of the lessons, dictionary use, perceived difficulty level in learning English. However, no significant difference was found between vocabulary learning strategies and variables such as gender, number of siblings, educational background of parents and occupations, having a family member who could speak English and taking supportive lessons. Responses from the interviews indicated that participants encountered challenges related to vocabulary including word meaning, pronunciation, writing, spelling, and word length. They also expressed the challenges stemming from anxiety and a lack of autonomy.