Suça sürüklenen çocukların algılanan sosyal destek ve sosyal ilgi düzeylerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
A comparative analysis of perceived social support and social interest levels in juveniles delinquency
  1. Tez No: 943964
  2. Yazar: YAZGAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Suç çağımızın en öne çıkan sosyal sorunlarından birisi olarak varlığını çağdaş dünyada uzun zamandır sürdürürken suç eylemlerinin çocuk tarafından gerçekleştirilmesi konunun önemini farklı bir boyuta taşınmaktadır. Suç davranışlarının biyolojik, psikolojik ve toplumsal gelişimini tamamlamamış olan çocuklarca gerçekleştirilmesi, kriminolojinin alt kollarından olan suça sürüklenen çocuk alanın önem kazanarak ihtisaslaşmasını sağlamış ve çocukları suça iten faktörleri anlamayı ön plana çıkarmıştır. Çalışma çocukları suça iten faktörleri kavrayabilmek adına suça sürüklenen ve sürüklenmeyen çocukların sosyal ilgi ve algılanan sosyal destek açısından kıyaslanmasını amaçlamıştır. Bu amaçla 15-17 yaş aralığındaki 118 suça sürüklenen ve 284 suça sürüklenmemiş çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın değişkenlerini ölçebilmek adına sosyodemografik veri formu, Ergenler İçin Sosyal İlgi Ölçeği, Sosyal İlişki Unsurları Ölçeğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 paket programında analiz edilmiştir. Test sonuçlarına göre suça sürüklenen çocukların sürüklenmeyen çocuklara göre anlamlı bir şekilde daha düşük sosyal ilgi ve algılanan sosyal destek ortalamalarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Ek olarak suça sürüklenmenin cinsiyet, eğitim durumu, akademik başarı, aile tipi, kardeş sayısı, ailenin göç durumu, ailenin ekonomik durumu, ailede suça karışan aile üyesinin bulunma durumu gibi değişkenlerle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış ve araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crime has been one of the most prominent social issues of our era, and the involvement of children in criminal activities brings the significance of this issue to a different dimension. The fact that children, who have not yet completed their biological, psychological, and social development, engage in criminal behavior has led to the specialization of the field of juvenile delinquency, which is a subfield of criminology, and has highlighted the importance of understanding the factors that push children toward crime. Our study aimed to compare juvenile delinquents and non-delinquents in terms of social interest and perceived social support to understand the factors that lead children to crime. For this purpose, 118 juvenile delinquents and 284 non-delinquent children aged 15-18 were included in the research. To measure the variables of the study, a sociodemographic data form, the Social Interest Scale for Adolescents, and the Social Relations Scale were utilized. The obtained data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23 software. According to the test results, it was found that juvenile delinquents had significantly lower averages of social interest and perceived social support compared to non-delinquents. Additionally, it was determined that the variable of juvenile delinquency was related to factors such as gender, educational status, academic performance, family type, number of siblings, family's immigration status, family's economic status, and the presence of a family member involved in crime. The findings were discussed in light of the relevant literature, and suggestions were made for researchers and practitioners.